BrandContent TriGranit 2024. szeptember. 19. 07:30

„Visszatérünk ahhoz, amihez a legjobban értünk”

A közép-európai ingatlanpiac egyik vezető szereplője nemrégiben jelentős mérföldkőhöz ért: a csehországi DRFG Investment Group felvásárolta a TriGranitot. Ez a változás új tulajdonosi struktúrát és stratégiát hozott, mely jelentős hatással lesz Közép- és Délkelet-Európa piacaira. A jövőbeli stratégiát és jelenlegi kihívásokat Tomasz Lisiecki, a TriGranit vezérigazgatója, valamint Makk Károly Dömötör, a TriGranit bérbeadási igazgatója ismertette velünk.

A TriGranit ingatlanfejlesztő platform mintegy tíz éven keresztül nem közép-európai tulajdonban volt. „A társaság korábban amerikai, majd vegyes nemzetközi csoportok tulajdonában állt. Most újra közép-európai tulajdonosai vannak, akik más szemszögből közelítik meg a fejlesztéseket – optimisták vagyunk a régióban történő hatékonyabb terjeszkedéssel kapcsolatban” – mondja Tom Lisiecki. A cég korábban Dél-Európában is aktív volt, és az új tulajdonosokkal újraélesztenék ezeket a kapcsolatokat. „Korábban már fejlesztettünk a dél-európai országokban – most, erősebb pénzügyi háttérrel, ki tudjuk használni azokat a lehetőségeket, amelyeket korábban potenciálisnak ítéltünk” – tette hozzá.

Vissza az alapokhoz

A vállalat ismét azokra a projektekre összpontosít, amelyek megalapozták nemzetközi hírnevét. „Ismét azt tesszük, amiben a legjobbak vagyunk, és amiért elismeréseket kaptunk: kereskedelmi ingatlanokat és vegyes felhasználású ingatlanokat fejlesztünk” – mondja a vezérigazgató. Magyarországon a TriGranit olyan ikonikus fejlesztésekkel vált ismertté, mint a WestEnd bevásárlóközpont vagy a Millennium City Center (melynek befejező elemét, a Millennium Gardens irodaházat nemrégiben adták át), Lengyelországban pedig a krakkói Bonarka for Business irodapark vagy a Poznan City Center.

Tomasz Lisiecki, a TriGranit vezérigazgatója
Trigranit

A felvásárlás nemcsak pénzügyi stabilitást hozott a cég számára, hanem olyan vezetést is, amely képes szinergiákat teremteni. „A TriGranit közel harmincéves tapasztalattal rendelkezik a tervezés, az ingatlanfejlesztés, és a bérbeadás terén, míg a DRFG kimagasló a felvásárlásokban és eszközkezelésben. A DRFG által a jövőben közös projektjeinkhez jelentősebb pénzügyi támogatást biztosíthatunk” – emeli ki Makk Károly Dömötör, hozzátéve, hogy céljaik közé tartozik az egyedi fejlesztési lehetőségek felismerése, azok újjáépítése vagy továbbfejlesztése, bérbeadása és végül értékesítése.

„Alaptevékenységünk továbbra is változatlan marad. A különbség most az, hogy korábbi tulajdonosunk egy alapkezelő volt, saját eszközök nélkül, ami gyakran lassította a folyamatokat, mivel mire megszereztük a szükséges tőkét, az adott lehetőség már nem volt elérhető. A DRFG-vel viszont hozzáférünk likvid tőkéhez, így több projektet is indítunk a közeljövőben” – tette hozzá.     

Az ingatlanfejlesztők most olyan kihívásokkal szembesülnek a régiós piacon, melyek korábban ismeretlenek voltak. A TriGranit hagyományosan a fejlesztésre összpontosított, nem pedig irodaházak akvizíciójára. „Jelenleg a növekvő költségek és a korlátozott beszállítói piac miatt néha jövedelmezőbb vásárolni és átalakítani, mint újonnan fejleszteni” – magyarázza Tom Lisiecki. Hozzáteszi, hogy a következő hat-tizenkét hónap jelentősen eltér majd az elmúlt időszakoktól, de a vállalat három évtizedes tapasztalata biztos alapot nyújt számukra ebben a változó időszakban.

A DRFG egyik irodafejlesztése, a pozsonyi Ister Tower
TriGranit

Új befektetések a láthatáron

A vezérigazgató arra számít, hogy Magyarországon is új fejlesztések indulnak, és most több lehetőség adódik, mint az elmúlt években. „Azonban ennek az éremnek két oldala van” – figyelmeztet. Az irodaterületeket bérlő vállalatok vonakodnak olyan magas bérleti díjat fizetni, amely fedezné az új fejlesztések költségeit, ezért a meglévő épületek megvásárlása életképesebb megoldás lehet. Ennek eredményeként a TriGranit jelentős figyelmet fordít az ilyen lehetőségek feltárására. „Ha megnézzük a nemrég átadott új irodaházak számát, láthatjuk, hogy az elmúlt húsz év leggyengébb időszaka volt ez Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon, elsősorban azért, mert a bérleti díjak nem fedezik a költségeket. Emellett a home office elterjedése is jelentős hatással volt erre a szegmensre” – folytatja az igazgató.

A TriGranit budapesti fejlesztése, a Millennium Gardens irodakomplexum
TriGranit

A vezérigazgató elismeri, hogy a jelenlegi helyzet kezelése olyan, mint egy összetett kirakós játék megoldása, de a TriGranit sokrétű tapasztalata a lakó-, vegyes használatú, irodai és kereskedelmi fejlesztések terén jól felkészítette őket a kihívások kezelésére. „A kulcs az, hogy kilépjünk a megszokott üzleti gondolkodásmódból. Ha valaki kizárólag irodaházakra koncentrálna, annak napjai meg lennének számlálva. Sok fejlesztő csődbe ment olyan helyeken, mint Németország és Ausztria, éppen e rugalmasság hiánya miatt. Ebben az időszakban a rugalmasság létfontosságú, és mivel cégünk kicsi, gyorsan tudunk döntéseket hozni és reagálni az új lehetőségekre” – teszi hozzá Makk Károly Dömötör.

Makk Károly Dömötör, a TriGranit bérbeadási igazgatója
TriGranit

A háború hatásai

Az orosz-ukrán konfliktus árnyékot vet a régió stabilitására, befolyásolva a nemzetközi befektetők döntéseit. „A környező országok különböző mértékben ugyan, de mind érintettek a konfliktusban, és a háború az egyik elsődleges aggodalom a nemzetközi befektetők számára, akik ezt a régiót fontolgatják. Ingatlanfejlesztőként nem tudjuk befolyásolni ezeket az eseményeket, de hosszú távú kihívást jelent majd ilyen körülmények között befektetni és fejleszteni” – tette hozzá Tom Lisiecki.

A DRFG legutóbbi lakóingatlan fejlesztése, a Green Resort Mladá Boleslav
TriGranit

Bár egy új tulajdonos érkezése általában jelentős változásokat hoz, a TriGranit és a DRFG esetében ezek a folyamatok valószínűleg nem zavarják meg a szervezeteket. Évek óta szoros kapcsolatban állnak, és számos kihívással néztek már szembe együtt. „A vállalati kultúrában nem lesznek nagy változások. Egyikünk sem egy óriáscég, és hasonló elveket követünk a munkafolyamatainkban, hasonló a vállalati kultúránk. A menedzsment már jól ismeri egymást, így minden azon múlik, hogy fenntartsuk ezt a pozitív légkört” – mondja a vezérigazgató. „Budapesten a Millennium Gardens továbbra is az előző tulajdonos, a Revetas Capital tulajdonában marad, de a TriGranit továbbra is fejleszti és bérbeadja a teljes portfóliót. Így korábbi tulajdonosaink most a legjobb ügyfeleinkké válnak!” – zárja a vezérigazgató.

A tartalom TriGranit megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.