A fővárosiak szerint Budapest tisztasági helyzete az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül: az itt élők egyre inkább pozitívan értékelik a város közterületeinek állapotát. Nézzük meg, mivel elégedettek a városlakók, és mi az, ahol még van min javítani.
Egy város közterületeinek állapota kiemelt fontosságú téma az ott élők körében. Budapesten sincs ez másképp: a kerületi csoportokban, lakossági felületeken újra és újra visszatérő téma a fővárosiak lakóhelyének rendezettsége, tisztasága, a zöldfelületek állapota vagy éppen a levegő minősége a fűtési idényben. A Budapesti Közművek friss, évek óta rendszeresen elvégzett kutatásában 18-69 év közötti budapestieket kérdeztek meg a köztisztaság, a zöldfelület-fenntartás és távhőszolgáltatással kapcsolatos véleményükről. A felmérést az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. végezte el.
Ha szereted a tisztaságot, akkor miért szemetelsz még mindig?
A közterületek állapotának javulása a megkérdezettek szerint egyértelmű, évről évre elégedettebbek a fővárosiak. A kutatás során – ahogyan már jó egy évtizede azonos formában, – úgy ezúttal is különböző területekre bontották a kérdést, ami alapján kiderült, hogy ez a fokozatos fellendülés egyértelműen megmutatkozik a hidak, autóutak és parkok, zöldterületek tisztaságával kapcsolatosan is.
Az utcák és közterek állapotának is egyre jobb a megítélése, ami igazolja az FKF Köztisztasági Divízió elmúlt években végrehajtott fejlesztéseinek eredményességét. Ilyen például az új aluljáró tisztító gépek, valamint az elektromos önfelszedő takarítógépek munkába állítása, egyes, korábban nyitott hulladékgyűjtők lefedése, vagy a régi utcai hulladékbegyűjtők egy részének lecserélése elektromos meghajtású, környezetbarát járművekre.
Az egyik legproblémásabb terület ismeretéhez viszont felmérés sem szükséges, elég néha buszra vagy villamosra várni: a földfelszíni tömegközlekedési megállóhelyek körüli területek tisztasága ugyan javult, de ezek rendben tartása még mindig nagy kihívást jelent. Érdekes azonban, hogy ennek okaként a fővárosiak nem a közterület-fenntartót nevezik meg, hanem saját magukat, vagyis a tisztasághoz való általános hozzáállást, a városi emberek mentalitását. Bár a megállókban már tilos a dohányzás és mindenhol találunk szemetest is, a csikkek sokszor így is körbeveszik ezeket a területeket, a többi szemétről nem is beszélve.
Generációk egyetértésben
Ha korosztályokra bontjuk a válaszadókat, akkor az látszik, hogy végre valamiben igazán egyetértünk. A 18-35 éves korosztály, azaz az Y- és a Z-generáció véleménye a város köztisztasági viszonyairól alapvetően nem különbözik az átlagos budapesti véleményétől. Sőt, valamiben a fiatalok még elégedettebbek: a zöldterületek és parkok tisztaságát tekintve ők még pozitívabbak, mint a többi generáció képviselői.
A lomtalanítás is egyre jobban megy
A lomtalanítás híres, vagy inkább hírhedt budapesti hagyomány, ami mindig megosztotta az itt élőket. Bár ilyenkor könnyen megszabadulhatunk a máshová nem helyezhető lomoktól – vagy hozzájuthatunk izgalmas, másnak már szemétnek minősülő holmikhoz is –, ez sokaknak inkább csak egy napokig tartó össznépi szemetelés, ami sok bosszúsággal jár. Ezt felismerve és a probléma megoldására fókuszálva az elmúlt években a lomtalanítás hatékonysága is jelentősen javult. Az erre vonatkozó kérdésekből kiderült, hogy a lakosság 79%-a elégedett azzal, ahogy az FKF kezeli a helyzetet. A többség szerint a lomok elszállítása és az azt követő takarítás megfelelően gyorsan és hatékonyan zajlik.
A város tüdeje is egyre tisztább
Egy nagyvárosban fontos tényező a zöldterületek aránya, minősége és állapota is. A belvárosban, zöldövezeten kívül élőknek különösen fontos, hogy elérhető közelségben találjanak jó minőségű, rendezett, tiszta parkokat. A helyzet ebben is egyre jobb: a budapestiek több mint negyede heti rendszerességgel látogatja a városi parkokat, és elégedettségük azok rendezettségével és a növényzet állapotával folyamatosan növekszik.
A zöldterületek és parkok állapotával kapcsolatban a megkérdezettek fele elégedett: az új fák telepítésére vonatkozóan is javuló tendenciát figyelhetünk meg, és a növényzet állapotával kapcsolatban is több pozitív válasz érkezett, mint a legutóbbi, egy évvel korábbi felmérés során. A budapestiek a zöldterületek nagyságával is elégedettek, a válaszadóknak csak 17%-a tapasztalt visszaesést.
A felmérés kiterjedt a nagyobb budapesti közparkok megítélésének vizsgálatára is. Ahogy korábban, most is a Margit-sziget vezeti a népszerűségi és elégedettségi ranglistát a budapesti közparkok között, ami azt mutatja, hogy a Főkert szakszerű, alapos munkájának és a fejlesztéseknek köszönhetően a városlakók különösen szívesen látogatják ezt a központi parkot.
Az elmúlt években számtalan fejlesztés zajlott a közparkokban és zöld területeken is: az új, távirányítású fűnyírógépek használata, a megújuló játszóterek, az egyre gyakoribb évelő növény telepítés mind hozzájárulhattak a városiak elégedettségéhez.
A távhőszolgáltatást is szeretjük
A Budapesti Közművek a távhőszolgáltatással kapcsolatban is megkérdezte a budapestieket. Az ezzel kapcsolatos adatokból kiderült, hogy a válaszadók a geotermikus és hőszivattyús megoldásokat gazdaságosnak tartják, bár jelenleg kevesen használják őket. A távfűtés költséghatékonysága és megbízhatósága miatt népszerű, különösen az idősebb korosztály körében.
A távhőszolgáltatás imázsa stabil, és a szolgáltatással elégedettek aránya folyamatosan növekszik. A távfűtést használók kifejezetten elégedettek, a FŐTÁV-ot egy megbízható, jó minőségű szolgáltatást nyújtó szervezetnek tartják, amely odafigyel a jövőre és korszerű technológiát alkalmaz kedvező áron.
Budapest egyre élhetőbb, vigyázzunk rá!
Az idén elvégzett felmérések alapján egyértelmű, hogy a főváros közterületeinek tisztasága és a városi szolgáltatások minősége különböző mértékben, de általánosságban véve folyamatosan javul, Budapest egyre tisztább és élhetőbb városként jelenik meg az itt élők szemében.
A különböző közszolgáltatások és városi intézkedések összehangolása, valamint a budapestiek aktív részvétele a város tisztaságának fenntartásában egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy Budapest egyre vonzóbb hely legyen az itt élők és az ide látogatók számára is.
A tartalom a Budapesti Közművek támogatásával, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásban a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.