Minden évben ilyentájt sok szülő izgul a gyerekéért, egyrészt a sikeres érettségi miatt, másrészt, mert a középiskolai évek befejeztével a fiatalok megkezdik önálló, felnőtt életüket. Sajnos Magyarországon a pénzügyi tudatosságon volna még mit csiszolni, a mostani harmincas-negyvenes generációnak van ebben némi hátránya, de a Z-, és alfa-generáció tagjainál még nincs késő.
Bár a címben tárgyalt aranylánc valóban slágerajándék az érettségizők számára, a kilencvenes évek végén – amikor cikkírónk énekelte a Gaudeamus igiturt –, átmenetileg háttérbe szorultak az ékszerek az akkor szárnyait bontogató mobiltelefónia miatt. Én magam is inkább az akkor a menőség csúcsának számító téglatelefont kértem ballgási ajándék gyanánt.
Meg is kaptam, elképesztően vagánynak éreztem magam, noha akkor még nem igazán volt olyan, akit felhívhattam volna rajta – a szüleimet leszámítva. Így viszont ők is örültek, hogy mostantól bármikor megtudhatják, hol vagyok és mit csinálok.
A mobilozás kényelmével azonban egyből kaptam egy kis feladatot is, mégpedig a havi telefonszámla előteremtésének és kifizetésének megoldását. Ez jelentős változást hozott az életembe, hiszen azelőtt viszonylag ritkán kellett pénzügyekkel foglalkoznom. Ezekről főként csak akkor esett szó otthon, ha valamilyen árucikkért nyaggattam a szüleimet, ők pedig értésemre adták, hogy nem milliárdosok, így, ha valamit szeretnék, akkor kezdjek el gyűjtögetni, spórolni. És ezzel ki is merült az akkori pénzügyi edukáció… Ennek ellenére viszonylag ritkán kellett hónapokon át kuporgatni, mivel mindig jött egy szülinap, egy karácsony vagy hasonló ünnepi alkalom, amikor a rokonság egy idő után ajándékcsomagok helyett egyszerű borítékokkal érkezett, aminek persze nagyon megörültem.
A családunkban sosem izgulta túl senki a pénzügyi tervezést, egyszerűen az volt az általános hozzáállás, hogy „mi ebben nem vagyunk olyan jók, de majd úgyis lesz valahogy”. Így én sem foglalkoztam túl sokat olyan „apróságokkal”, mint a pénzügyi tervezés vagy tudatosság, ráadásul a kötelező oktatási rendszerben sem kaptunk erre vonatkozó tudnivalókat, tanácsokat.
Ehhez képest más európai országokban bizony az efféle ismeretek már jóideje az alapvető oktatás részét képezik. A finn iskolások pénzügyi tudatosságát például már az alsóbb osztályokban is azzal formálják, hogy egy modellezett kávézót vagy kisboltot kell üzemeltetniük, annak minden gazdasági kötelezettségével – költségvetés készítése, adóbevallás, cash flow kezelés, és megannyi hasonló olyan kifejezés, amit valószínűleg a legtöbbünk hallott már, de bizonyára sokan járnak velem azonos cipőben, azaz, nem pontosan értjük, mi micsoda és miért fontos. Az OTP egyik 2022-ben készült, országos kutatásából például kiderül, hogy a mai fiatalok nagy része nem ismeri a bankszámla és bankkártya közötti összefüggést sem.
Elkerülendő, hogy a pénzügyi ismeretek hiánya továbböröklődjön, a szülőknek a ballagás körüli időszakban érdemes lehet leülni a gyerekeikkel, és átbeszélni velük, hogy mire számíthatnak a nagybetűs életben a pénzügyeiket illetően. Ugyanakkor, a tudatos edukáció nélkül felnőtt generációk, vagyis a mostani szülők, saját bizonytalanságuk miatt nem érzik magukat elég kompetensnek ahhoz, hogy ezt a feladatot ellássák – derül ki az OTP Youth Project nevű kutatásából, amit a Mastercard készített az OTP megbízásából. A család mellett az iskolát is felelősnek érzik, hogy gyermekük megkapja a megfelelő pénzügyi alapokat, illetve azt gondolják, hogy a bankoknak is ki kell venni a részüket. Jó hír, hogy ebben olyan szakértő partnerre találhatnak, mint az OTP Junior, amely nem csupán bankszámlát és bankkártyát ad a fiatalok kezébe, hanem innovatív és digitális megoldásokkal segíti őket és a szüleiket is, hogy eligazodjanak a pénzügyek útvesztőjében.
A ballagási ajándékok mellett az említett „borítékos” megoldásnak köszönhetően az érettségizett fiatalok gyakran komolyabb összeget gyűjtenek össze, ami jól jön a pályakezdéshez, vagy akár az utolsó gimnáziumi évet követő nyári programokhoz. Az ilyen jellegű bevételek gyűjtögetéséhez remek lehetőség az OTP Junior számla, mivel a biztos banki háttér mellett egy sor hasznos mobilbanki funkcióval segítik a fiatalokat a pénzük lehető legtudatosabb kezelésében.
Az OTP Junior mobilbanki Persely funkciója például abban segít a fiataloknak, hogy megtanuljanak takarékoskodni, félretenni. Ebben a digitális perselyben a gyerekek a folyószámlájuktól elkülönítve gyűjtögethetnek, ami jóval praktikusabb, mintha otthon egy dobozban, befőttesüvegben, vagy klasszikus malacperselyben gyűjtenék az összespórolt pénzt, hiszen szükség esetén egyszerűen, pár gombnyomással hozzáférhetnek. A digitális zsebpénzkezeléshez pedig ott a fizetési kérelem kérése nevű funkció, amelynek használatával – tranzakciós díj nélkül – kérhetnek a fiatalok különböző célra pénzt a szüleiktől. Apropó, tranzakciós díj: az OTP Junior további nagy előnye, hogy a gyerekeknek – 24 éves korukig – egyetlen forintot sem kell számlaveztetési és bankkártya-használati díjra fordítaniuk, valamint 14 éves kor felett havi 100 000. Ft-ig díjmentesen utalhatnak elektronikusan, amennyiben aktiválják ezt a lehetőséget a mobilbankban A fiatalok pedig akár egymás között is megoszthatják, például egy mozizás vagy egy hamburgerezés költségeit, a Számlabontó funkciónak köszönhetően.
Természetesen, napjaink digitális világában a biztonságos bankolás is kulcsfontosságú, az OTP Junior pedig ebben is partnere a fiataloknak. Az OTP mobilbanki megoldásának segítségével a szülők erről is elbeszélgethetnek a gyerekekkel, az OTP Junior pedig erős szülői kontrollt ad a kezükbe, amelyen keresztül ráláthatnak gyerekeik banki ügyeire.
A Kiadásfigyelő funkcióval például a szülőknek lehetőségük van arra, hogy gyerekeikkel közösen átnézzenek egy-egy időszakot, és átbeszéljék, mik voltak a felesleges kiadások, mi az, amin lehetett volna spórolni, segítve ezzel őket abban, hogy fokozatosan egyre okosabban és tudatosabban költsenek. A szülő pedig, ha akarja, nyomon is követheti a gyermek számlaforgalmát, így garantálva a teljes biztonságot a gyermek számlájával kapcsolatban.
További előnye az OTP Juniornak, hogy már akár a gyerek születésekor megnyitható a nevére a számla, amelyet így megtakarítási számlaként is lehet kezelni, gondolva a jövőre. A számlát 14 éves korig a szülő nyithatja meg valamelyik bankfiókban, 14-18 év között a gyerek és törvényes képviselő jelenlétére van szükség, de akár VideóBankon keresztül is intézhető, 18-24 éves kor között pedig már a fiatal a Selfie számlanyitás-szolgáltatsással akár saját maga is igénybe veheti az OTP Junior számlacsomagot.
Összefoglalva tehát, a szülőknek érdemes minél hamarabb elkezdeni a gyerekeik pénzügyi tudatosságának kiépítését, amelyhez az OTP Junior számlacsomag és a kapcsolódó szolgáltatások nyújtanak biztos hátteret.
A tartalom az OTP Bank megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.