BrandContent E.ON 2024. április. 28. 11:30

Tényleg a hőszigetelés a legfontosabb?

Egy családi ház vagy lakás felújítása ma már nem csak esztétikai kérdés, hiszen a közelmúlt gazdasági, politikai és környezeti hatásai, valamint az új EU-s szabályzások új elvárásokat hoztak létre a lakosság körében. Megnőtt az igény az energetikai korszerűsítésre, az ilyen célú felújítások kerültek előtérbe. De mit jelent az energetikai beruházás, miért érdemes költeni rá, és hogy álljunk neki a feladatnak?

Az elmúlt évek gazdasági változásai, különösen a háborús konfliktus hatására bekövetkezett energiakrízis alapjaiban változtatta meg az otthonunkkal kapcsolatos igényeket. Az energiaárak növekedtek, 2022-ben változtak a rezsicsökkentés feltételei így az áram-és a gázára egy megállapított átlagfogyasztásig maradt csak támogatott. Ez komoly költségnövekedést jelentett a családok számára is: az elszabadult élelmiszer- és üzemanyagárak emelkedése mellett hirtelen a rezsi kigazdálkodása is kihívás lett sokak számára. Mindenki a vészmegoldáson gondolkodott, a fagyoskodás helyett pedig érkezett a sokkal jobb módszer: az energetikai korszerűsítés.

Erre a hazai épületállomány nagy részének szüksége is lenne. Magyarországon az igen jelentős szén-dioxid kibocsátás 36 százalékáért az épületállomány felelős: a régi családi házakban és társasházi lakásokban elavult a fűtési rendszer, régiek a nyílászárók és szigeteletlenek a falak. Amikor ezek az építkezések zajlottak, még nem fordítottak kellő figyelmet arra, hogy a fűtéshez szükséges energiaigény alacsony legyen, ezért az ezzel járó nagy hőveszteség környezeti terhet, illetve indokolatlanul magas fűtési költséget eredményez. Az évtizedeken át tartó olcsó energia nem indokolta a költséges korszerűsítést, de most már látjuk, hogy nem csak gazdasági, de környezeti előnye is van, ha kevesebb energiát használunk és nem hagyjuk elszökni a meleget. A lakáspiacon sem kifejezetten keresettek már a szigetelés nélküli, régi fűtésrendszerű, rossz nyílászárókkal kínált ingatlanok, így, ha ilyen otthonunk van, biztosak lehetünk benne, hogy eladni is nehezebb lesz.

Jó tudni, hogy nem csak a fűtési költség csökkentése, az ingatlan értékének növelése, vagy a fenntarthatóság miatt érdemes energetikai beruházásokba fogni. A komfortérzet is fontos képlet egy otthonnál, így a téli hideg mellett a nyári hőség kizárása is cél, amihez szintén szükség van a falak szigetelésére és a megfelelő nyílászárók beépítésére is. A szigetelés, a fűtési rendszer és az ablakcsere után a negyedik lépés a napelemek felszerelése, ami nagy költségterhelést jelent, ám hosszú távon szintén megtérül ez a beruházás.

De vajon kinek van szüksége ezekre a fejlesztésekre, és mire számítson az, aki belefog ezekbe a munkákba?

A legfontosabb a korszerű, professzionális hőszigetelés

Megfelelő szigeteléssel az energiaköltségek negyede-harmada is megtakarítható, így ez a lépés gazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű. De a szigetelésnek nem csak a meleg benntartása, vagy a nyári hőség kizárása a célja, a hangszigetelés is fontos szempont. A legtöbb régi építésű téglaház esetében szükség van erre az energetikai fejlesztésre. Egy hőkamerás vizsgálat segít eldönteni, milyen a falak hővesztesége.

De mivel és hogyan szigeteljünk utólag? Ehhez a feladathoz már számtalan gyártó kínál különféle anyagokat és rendszereket. A polisztirol népszerű, de a kőzetgyapotnak sokkal jobb a páraáteresztő képessége, emellett a hangszigetelése is jobb, mivel sűrű szálszerkezete jobban elnyeli a hangokat.

Az új EU-s szabályozásoknak köszönhetően a modern rendszerek már nem csak hőszigetelésben kiválóak, de természetes, kellően stabil szerkezetűek és nem éghetőek. Egyre fontosabb szempont az is, hogy a felhasznált anyag “zöld” legyen, a piacon erre is találunk megoldást.

E.ON

Milyen az energiahatékony fűtési rendszer?

A falak szigetelése nagy lépés, de önmagában nem elég. Egy rossz fűtési rendszer sok energiát fogyaszt, ami óriási rezsiköltséget jelent. Az elavult gázkazánok, parapetes konvektorok rendesen pörgetik a gázórát, de közben a nagy hidegben mégis az az érzésünk, hogy sosincs elég meleg.

De mit és mire érdemes lecserélni? Amikor korszerűsítésen gondolkodtunk, a legtöbben továbbra is gázfűtést tartják a legjobb megoldásnak. Ebben az esetben is több irányba indulhatunk, találhatunk drágább és kevésbé költséges megoldást is, már csak az a kérdés, ki és mikor tudja elvégezni a munkát.

A régi fűtések közül a legrosszabb hatékonyságú és fogyasztású gázfűtés a gázkonvektor, így ettől mindenképp érdemes megválni. A turbós gázkazán esetében jobb a helyzet, de egy új, kondenzációs kazánnal járunk ebben a kategóriában a legjobban. Ha pedig lecseréltük a kazánt, érdemes jobb teljesítményű radiátorokat is használni, amivel biztosan növelhetjük a fűtés hatékonyságát. Ha erre indulunk, jó, ha tudjuk: egy ilyen rendszer kiépítése időigényes és költséges feladat. Gázterv, engedélyezések és felfordulás vár, de a végén biztosak lehetünk benne, hogy hatékony és költségkímélő rendszerrel vágunk neki a következő fűtési szezonnak.

Mivel a villamosenergia ára nem emelkedett akkorát, érdemes körülnézni az elektromos megoldások között is. A villanyfűtés persze nem a konnektorba dugott hősugárzót jelenti, hiszen ezek nem elég erősek egy egész lakás, vagy akár egy szoba kényelmes befűtésére. Az árammal működő klímák vagy a hőszivattyús megoldások hatékonyabbak, de ebben az esetben nem mindegy, hogy milyen tarifával használjuk ezeket az eszközöket. Érdemes alaposan utána járni a lehetőségeknek, hogy ne csak költséghatékony legyen a fűtésünk, de az otthonunk komfortérzete is ideális maradjon.

Ha nincs kiépítve gázhálózat és nem szeretnénk áttérni az elektromos fűtésre, megoldás lehet a szilárd tüzelés is. Fával vagy szénnel nem csak különálló kályhákat fűthetünk, de fűtési rendszereket is üzemeltethetünk. Választhatjuk továbbá a modern és környezetbarát faelgázosító kazánt is, amivel ugyancsak jó áron fűthetjük be az otthonunkat.

Hol szökik el a meleg? A nyílászáró cserét nem szabad kihagyni!

Ha a falaink már szigeteltek és beruháztunk egy jó fűtési rendszerbe, ne hagyjuk, hogy az ablakok körüli résen vagy az ajtó alatt szökjön el a nehezen megszerzett melegünk! A legjobb megoldás, ha korszerű, többrétegű ablakokat és szigetelt ajtókat építtetünk be, de átmeneti megoldásnak az sem rossz, ha a meglévő nyílászárókból hozzuk ki azt, amit lehet. A szigetelő csíkok sokat javíthatnak egy ablak helyzetén, de a végleges és igazi megoldást sajnos csak a csere biztosít.

E.ON

Nyílászáró-csere esetén a szakemberek felmérik a meglévő ablakok és ajtók helyét, pontosan kiszámolják az új méreteket, és ez alapján adnak árajánlatot. Választhatunk fából, műanyagból vagy fémből készült nyílászárókat, két, három vagy akár négy rétegű üveggel a magas hőszigetelés érdekében. Érdemes árnyékolástechnikával is ellátni az új ablakokat: egy jó redőny nem csak a hő-, de kiváló hangszigetelő is lehet.

Merre induljunk, ha belevágnánk? Kérjünk díjmentes, online tanácsadást!
Az E.ON Energetikai tanácsadása azoknak a családi-, iker- vagy sorházzal rendelkező magánszemélyek vehetik igénybe, akik otthonuk felújításán, korszerűsítésén gondolkodnak, és akik számára fontos az energiaköltség csökkentése, az energiamegtakarítás és a fenntarthatóság. Az E.ON Energetikai tanácsadással személyre szabottan, online és díjmentesen kap tanácsot azzal kapcsolatban, hogy milyen energiahatékonyságot növelő beruházást érdemes megvalósítania otthonában.  
Ráadásul, ha legalább egy javasolt fejlesztést megvalósít (kivéve napelemes rendszer telepítés), amivel eléri az előírt minimum energiamegtakarítást, és elvégzi az ezt igazoló adatszolgáltatást, meghatározott díjban is részesülhet.

Az E.ON Energetikai tanácsadás során megismerheti, milyen energiahatékonyságot növelő beruházások közül érdemes választania, hogy csökkentse energiafelhasználásnak költségeit, optimalizálhassa energiatermelését, növelhesse otthonának komfortérzetét, tehessen a környezet védelméért és fenntartható otthont teremtsen családja számára.

A tartalom az E.ON megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Advertisement