Van, aki retteg a nyugdíjas éveitől, mások pedig alig várják, hogy végre legyen idejük a hobbijuknak és családjuknak élni, és több időt tölteni az unokákkal. A lényeg, hogy találjunk majd magunknak olyan elfoglaltságot, ami boldoggá tesz minket, és hogy tevékenyek tudjunk maradni idősebb korban is. Ehhez viszont az kell, hogy már fiatalon gondoljunk életünk utolsó évtizedeire: nem mindegy, hogyan telnek el.
A kiegyensúlyozott nyugdíjaskor két fontos eleme az idő és a pénz. Az idővel általában nincs gond, hiszen miután magunk mögött hagyjuk az munkánkat, abból lesz bőven. A pénz már annál inkább okozhat fejtörést annak, akinek nem jár olyan magas nyugdíj, hogy nyugodtan éljen a szenvedélyeinek, vagy nem tett időben félre. De ha időben elkezdünk gondoskodni idősebb korunkról, akkor – az egészségünk megőrzése mellett – nincs más dolgunk, mint élvezni nyugodtabb éveinket, és a mindennapi élet finanszírozásának kiegészítése sem jelent majd gondot.
Nem mindig egyszerű megtalálni azt, ami teljessé teszi a napjainkat: már a napi rutin kialakítása is hozzájárulhat ahhoz, hogy a nyakunkba szakadt szabadsággal együtt is mederben tudjuk tartani az életünket, de szintén lényeges, hogy aktívak maradjunk, és a család mellett foglalkozzunk magunkkal is. Számtalan hobbi és elfoglaltság közül választhatunk, mi pedig egy pár ötlettel igyekszünk ebben segíteni.
Utazás
Az utazásnak nem kell egyet jelentenie távoli és egzotikus úti célok bejárásával: még csak az országhatárt sem feltétlenül kell átlépnünk ahhoz, ha új impulzusokra vágyunk, és kimozdulnánk megszokott környezetünkből. Magyarország kulturális és történelmi látványosságai megszámlálhatatlan lehetőséget kínálnak. A felfedezésre váró kastélyok, a romantikus pincefalvak, a bor- és gasztrotúrák, valamint a feltöltődést kínáló termálfürdők tökéletes kikapcsolódást jelenthetnek mindenkinek, aki alaposabban megismerkedne hazánk rejtett és kevésbé rejtett értékeivel.
Ha pedig a természetjárás sem áll tőlünk távol, akkor nemzeti parkjaink felfedezésével vagy az Országos Kéktúrára vállalkozva is aktívak maradhatunk. Ha rendszeresen kirándulunk, az nemcsak fizikai, hanem mentális egészségünk megőrzésében is fontos szerepet játszhat: csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, növeli az állóképességet, oldja a stresszt, és javítja a szellemi éberséget. Társaságban mindez hatványozottan jó hatással lehet a közérzetünkre: a túrázás az új kapcsolatok kialakításához és a meglévők erősítéséhez is kitűnő időtöltés.
A lakosság körében régóta elfogadott álláspont, hogy mire elérik az öregkort, a központi költségvetésből már nem számíthatnak elegendő anyagi támogatásra. Ez a baljós vélekedés köszön vissza a Generali Biztosító megbízásából készített reprezentatív kutatásából is, ahol a megkérdezettek 59%-a jósolta az állami nyugdíjrendszer összedőlését.
Ahhoz, hogy nyugdíjas éveink életminőségét minél kevésbé korlátozzák anyagi lehetőségeink, érdemes a tudatos öngondoskodást miharabb, lehetőség szerint már a harmincas éveink elején elkezdenünk.
A nyugdíjbiztosítások ideális megoldást nyújthatnak, mert hosszabb távú, választható összegű megtakarításra ösztönzik az embereket, és egy szerződés keretén belül juthatunk hozzá megtakarítási lehetőséghez és biztosítási védelemhez, ráadásul a rendszeres és a rendkívüli/eseti befizetés után is 20% adójóváírás igényelhető, évente max. 130 000 Ft-ig.
Nyelvtanulás
Tanulni sosem késő. Nyugdíjasként legalább nem mondhatjuk azt, hogy nincs időnk megírni a leckét. Ez az időszak kínálja a legjobb alkalmat arra, hogy mindenféle határidő, nyomás vagy kötelezettség nélkül merüljünk el egy új nyelvben és annak szépségében. A nyelvtanulás ráadásul szellemi képességeinket is segít karbantartani: a memória, a koncentráció és a problémamegoldás tornásztatása olyan mentális stimulációt jelentenek az agynak, amelyek a demencia és az Alzheimer-kór elleni küzdelemben is sokat segíthetnek.
Agyunkra gyakorolt jó hatása mellett a nyelvtanulás által új kultúrákat is felfedezhetünk, vagy elmélyíthetjük meglévő ismereteinket: akár eredeti nyelven újraolvashatjuk kedvenc műveinket, vagy idegennyelvi forrásokból is tájékozódhatunk a napi eseményekről és aktualitásokról. Amikor megvan a kiválasztott nyelv, felmérhetjük, hogy milyen tanfolyam lenne számunkra az ideális: mehetünk csoportos órákra személyesen, jelentkezhetünk egyéni foglalkozásokra, de arra is megvan a lehetőségünk, hogy az otthonunk kényelmében sajátítsunk el egy nyelvet.
Sport és természet
Miután az agyunkat megtornáztattuk, jöhet a testünk, hogy minél jobb formába lendüljünk. Nem arról van szó, hogy hetven éves korunkra kell belekezdenünk a testépítő karrierünkbe, ugyanakkor nem árt, ha rendszeresen mozgunk. Ez lehet séta, kertészkedés, jóga, úszás vagy bármilyen olyan sport, amit bírunk és szeretünk. Az aktív élet javítja az egészséget, csökkenti a krónikus betegségek kockázatát, erősíti az izmokat és az immunrendszert, illetve azt se felejtsük el, hogy sportolni többen is lehet, és könnyen szervezhetünk a mozgásból egy közösségi programot.
A rendszeres testmozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással vigyázhatunk az egészségünkre és a testsúlyunkra, ami különösen fontos ahhoz, hogy elkerüljünk egyes betegségeket. Nem az élsport a cél, hanem hogy aktívak maradjunk: egy-egy kirándulás már tökéletes program, ahol a séta mellett a friss levegő egy óriási pluszpont, arról nem is beszélve, hogy milyen izgalmas és lélegzetelállító tájakat járhatunk be országszerte.
Kultúra minden mennyiségben
A nyugdíjas korral járó tengernyi szabadidő egyik óriási előnye, hogy több időt szánhatunk olyan tevékenységekre, amelyekre aktív éveinkben nincs annyi kapacitásunk, mint amennyit szeretnénk. A kulturális programok sokunk számára ilyenek: ha szeretjük a múzeumokat vagy kiállításokat járni, akkor nyugdíjasként már biztosan nem teszünk magunknak szemrehányást azért, ha hosszú órákat vagy akár egész délelőttöket, délutánokat töltünk kedvenc alkotásaink között. Az ismertebb múzeumok állandó és időszakos kiállításai már önmagukban is szinte kimeríthetetlen látnivalót kínálnak, de nem is hinnénk, milyen kuriózumokra lelhetünk, ha nyitott szemmel járunk.
Ha a végeláthatatlan tárlatok közötti barangolásnál egy fokkal kényelmesebb kultúrafogyasztásra vágyunk, akkor az aktuális mozi- vagy színházműsort böngészve is biztosan találhatunk minket érdeklő alkotásokat. Mivel az időt semmire sem kell sajnálnunk, így kedvünkre kísérletezgethetünk akár új műfajokkal is, vagy ellátogathatunk olyan hosszabb lélegzetvételű darabokra, hangversenyekre vagy akár operákra is, amelyekhez korábban talán nem volt türelmünk. Mindezeken felül pedig bepótolhatunk minden mást is, amit egyébként hajlamosak vagyunk halogatni: ugyan kinek ne lenne egy hosszas saját listája kimaradt filmekről és könyvekről?
Egy új hobbi sosem árt
Persze lehet az olvasás vagy a színházba járás a hobbink idős korunkra – ahogy a kirándulás szintén ebbe a kategóriába tartozik –, de bármikor elsajátíthatunk egy új kézséget is. Karban tarthatjuk az elménket keresztrejtvényekkel, sakkozhatunk naphosszat a szomszéddal, vagy belevághatunk valami teljesen ismeretlenbe. Beirakozhatunk egy keramikus tanfolyamra, megtanulhatunk festeni, varrni, főzni vagy horgolni, sőt, egyszerre több mindenbe foghatunk bele, ha üresnek érezzük a naptárunkat. Készíthetünk bögréket a saját örömünkre, vagy adhatunk belőle a családnak.
Önkéntes munka
A nyugdíjazás olykor lelkileg egy rendkívül megterhelő folyamat, hiszen úgy érezhetjük, hogy feleslegessé kezdünk válni a társadalom számára. Aki a hivatásának élt, az nem biztos, hogy egyik napról a másikra el tudja fogadni, hogy egy-egy pulóver kötésével kell mostantól elfoglalnia magát. Ahogy már említettük, a sport vagy az utazás remek időtöltés lehet, azonban van, akit nem elégít ki teljesen. Ebben az esetben tökéletes megoldás lehet, ha egy civil szervezethez fordulunk, és önkéntesként járulunk hozzá a számunkra fontos ügyekhez.
Ha ilyen módon találunk magunknak újabb “küldetést”, az arra is tökéletes alkalmat nyújt, hogy elkerüljük az egyedüllétet és az izolációt. A társas érintkezések is hozzájárulnak mentális egészségünk és szellemi frissességünk megőrzéséhez, emelve ezzel életminőségünket. Fokozottan igaz ez a barátainkkal és családunkkal töltött minőségi időre is: a nyugdíjas évek egyik sokak számára vonzó velejárója lehet, hogy az unokákkal való foglalatoskodás örömöt és vidámságot csempészhet az életünkbe.
Azon túl, hogy a fentebb felsorolt elfogaltságoknak köszönhetően teljes emberként állhassunk elébe ennek a hálás feladatnak, érdemes azért is aktívan tennünk, hogy az egyéni, illetve az unokákkal való közös programoknak anyagi akadálya se legyen. Az időben elkezdett öngondoskodás hatalmas segítség lehet abban, hogy minél teljesebb életet élhessünk idősebb korunkban is.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Generali Biztosító megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.