Mik a legfontosabb dolgok, amikre utazás előtt és alatt is érdemes figyelni? Újságírónk szubjektív listát készített arról, mit tegyünk vagy épp ne tegyünk azért, hogy biztosan jó élményekkel teli legyen a nyaralás.
Jó néhány évvel ezelőtt, egy prágai utazás során bizonyosodtam meg arról, hogy milyen jól tud jönni, ha az embernél ott van a bankkártyája, és – ha kell – használni is tudja azt. Ez jócskán az előtt volt még, hogy ennyire elterjedt lett volna a kártyás fizetés: ahogy az utazók többsége, úgy én is készpénzt vittem magammal, de az utazás egy napján nem volt nálam elegendő, így egy ATM-nél cseh koronát kellett felvennem. Minden olajozottan működött, akárcsak itthon: pár másodpercen belül nálam is volt a kért összeg. Akkor fogadtam meg, hogy ahol csak lehet, kártyával fogok ezentúl fizetni – ma pedig már ott tartok, hogy némi aprót leszámítva nem is viszek magammal készpénzt.
1. Indulás előtt ellenőrizd a legfontosabbakat!
Ahhoz, hogy zavartalanul utazhassunk, és mindeközben a bankkártyánkat is használni tudjuk, az első és legfontosabb lépés az, hogy ellenőrizzük annak érvényességét, ha lehet, ne az indulás napján. Hiszen, ha le is jár vagy már lejárt, akkor még időben meg tudjuk csináltatni, és nem a reptéren vagy az első benzinkúton szembesülünk a kellemetlen ténnyel.
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal is, hogy milyen feltételekkel használhatjuk készpénzfelvételre vagy fizetésre: ha el is készítjük a külföldi út előtti költségvetést, és kiszámoljuk, kb. mennyi pénzt is költenénk, minden esetben érdemes számolni egy bizonyos plusz kerettel. Elkeveredhetnek a csomagjaink, vagy törölhetik a járatunkat és tovább kell maradnunk, de akár az is megtörténhet, hogy átszervezzük a már korábban kitalált programot, és autót vagy más eszközt bérlünk, amiért esetenként nagyobb összegű kauciót kell letenni a felvétel előtt. Ugyanakkor fontos az is, hogy a költési vagy esetleg pénzfelvételi limiteket is átállítsuk, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés, ha mégiscsak elveszítjük vagy ellopják a kártyánkat – az utazás során pedig senkinek ne adjuk azt oda!
2. Az otthonról is elintézhető dolgokat érdemes otthonról intézni
Az online fizetések elterjedésének hála ma már rengeteg mindent el lehet intézni még indulás előtt, ami nemcsak kényelmes, de a bosszúságtól is megkímél bennünket. A szállás foglalását és fizetését már szinte mindenki online intézi, de ezen kívül még számos olyan dolog van, ami otthonról foglalható vagy megvásárolható. Ilyenek például a belépők: nem egyszer voltam már hangos veszekedések szem- és fültanúja egy-egy híres nevezetesség vagy múzeum bejáratánál, amikor kitették aznapra a megtelt táblát, és csak azokat engedték be, akik előzetesen regisztráltak és megvették a jegyüket. Így ma már, ha tudom, hogy hová és mikor szeretnék az adott utazás során bemenni, akkor még itthon megveszem online a belépőket. Ugyanígy, ahol lehetőség van rá, kiváltom a tömegközlekedési bérleteket, de volt már olyan is, hogy kerékpárt is online kölcsönöztem. Ilyenkor az adott helyszínen csak bemutatom a telefonomon a QR-kódot, és már indulhat is az élményszerzés.
3. Pénztárca mellé mobiltárca
Ha már a QR-kódoknál tartunk: a kártyás fizetések kényelmének és biztonságának következő lépcsőfoka a mobiltárca használata. A virtuális pénztárcánkba – amelyet már számos kártyakibocsátó rendszere és technológiája támogat – csak fel kell vinnünk a bankkártyánk adatait, és már használhatjuk is. Ez rendkívül praktikus, hiszen elég csak egy telefont magunkkal vinni. A mobiltárcánkba a kártyákon kívül más, érzékeny adatokat is tárolhatunk: például reptéri beszállókártyát, belépőjegyeket vagy esetleg virtuális kulcsokat. Az persze egy praktikus tanács, hogy azért, hogy tudjuk is használni, legyen mindig feltöltve.
Tokenekkel a még nagyobb biztonságért!
A Visa nemrég készült kutatása alapján a fizetés egyik legnépszerűbb módja manapság – többek között a külföldi nyaralások során is – a mobiltárca. Amikor a felhasználó hozzáadja kártyáját egy okostelefon digitális pénztárcájához, a Visa az adatokat egy egyedi számsorral helyettesíti. Ez a tokenizálásnak nevezett technológia egy extra biztonsági réteget jelent. A Visa segítségével a fogyasztók védettek a csalás, a kártya elvesztése vagy ellopása ellen, mivel lehetőségük van visszatérítést kérni, ha valami probléma történik. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az elmúlt évben dinamikusan emelkedett a mobiltárcába regisztrált kártyák száma: 2022 utolsó negyedévében a kártyás fizetéseknek már közel az ötöde mobilba regisztrált kártyával történt – ez pedig azt mutatja, hogy a felhasználók nyitottak az új, digitális technológiákra.4. Amikor felteszik a kérdést, hogy miben fizessek, akkor…
Kártyás vagy mobiltárcás vásárlások alkalmával előfordul, hogy a terminál megkérdezi, hogy a saját vagy az adott ország valutájával indítsa el a fizetést. Ilyen esetekben, ha a helyi pénznemet választjuk, akkor versenyképesebb árfolyamot kaphatunk. Ha mégiscsak készpénzre lenne szükségünk, akkor az ATM-es készpénzfelvételnél is válasszuk ezt az opciót.
5. A kényelem mellett a biztonság a döntő
Ahogy a fenti pontokból is kitűnik, a bankkártyahasználat ma már külföldön is hihetetlenül kényelmes megoldás, hiszen manapság már szinte mindenhol van lehetőség az ezzel való fizetésre. Engem elsősorban mégsem ez győzött meg, hanem az, hogy így sokkal biztonságosabb minden. A kiadásaimat nyomon tudom követni, ha elhagyom vagy ellopják a kártyát, akkor azonnal le tudom tiltani, ha tehát nagyon akarom, akkor elég mindössze némi aprót és egy telefont magammal vinnem (persze feltöltve) – minden mást nyugodtan a szálláson hagyhatok.
Tokenekkel a még nagyobb biztonságért!
A Visa nemrég készült kutatása alapján a fizetés egyik legnépszerűbb módja manapság – többek között a külföldi nyaralások során is – a mobiltárca. Amikor a felhasználó hozzáadja kártyáját egy okostelefon digitális pénztárcájához, a Visa az adatokat egy egyedi számsorral helyettesíti. Ez a tokenizálásnak nevezett technológia egy extra biztonsági réteget jelent. A Visa segítségével a fogyasztók védettek a csalás, a kártya elvesztése vagy ellopása ellen, mivel lehetőségük van visszatérítést kérni, ha valami probléma történik. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az elmúlt évben dinamikusan emelkedett a mobiltárcába regisztrált kártyák száma: 2022 utolsó negyedévében a kártyás fizetéseknek már közel az ötöde mobilba regisztrált kártyával történt – ez pedig azt mutatja, hogy a felhasználók nyitottak az új, digitális technológiákra.A tartalom a Visa megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.