Február 14-től lehet regisztrálni egy új hazai streamingszolgáltató oldalára, a SkyShowtime-ra, ami a legnagyobb filmstúdiók tartalmait hozza el az európai piacra. A felületen számos olyan filmet és sorozatot is megtalálhatunk, amelyekért már milliók rajonganak, de Magyarországon más szolgáltatónál eddig nem voltak elérhetőek. Összeszedtük, mikkel érdemes kezdeni a böngészést.
A streaminget már valószínűleg senkinek nem kell bemutatni, hiszen forradalmasította a film- és sorozatnézést: napjainkban szinte minden fontosabb produkciót pár kattintással és előfizetéssel megnézhetünk akár a telefonunkon is. Azért csak szinte, mert hiába van jelen régóta több szolgáltató Magyarországon, számos világsikerű film vagy tévésorozat sokszor elérhetetlen itthonról. A SkyShowtime magyarországi indulásával azonban most további olyan tartalmak kerültek számunkra is kattintásnyi közelségbe, amelyekért világszerte milliók rajonganak. Taylor Sheridan neo-western sorozataitól kezdve a legújabb Top Gunon át a Star Trekig megérkezett egy sor olyan alkotás, amelyekről érdemes szót ejtenünk. Cikkünkben azokból a filmekből és sorozatokból válogattunk, amelyek már megtalálhatók a felületen.
Tom Cruise és dinoszauruszok minden mennyiségben
Az 1986-os Top Gun sok szempontból fontos része az amerikai szórakoztatóiparnak, de azt talán még maga Tom Cruise sem gondolta volna, hogy a 2022-es folytatás nemcsak minden idők egyik legnagyobb kasszasikere lesz a mozikban, hanem még hat Oscar-díjra is jelölik. A régi Top Gunt sokan még VHS-kazettán nézték újra és újra, most azonban online is elérhető vált, ráadásul a folytatással, aTop Gun: Maverickkel együtt.
Hasonlóan ikonikus filmsorozat a Jurassic Park, hiszen legalább olyan meghatározó popkulturális emléke a kilencvenes évekeknek, mint amilyen a Top Gun a nyolcvanas éveknek. Az eredeti trilógiát még Jurassic Park néven ismerte meg a világ, hála Steven Spielberg vizionárius munkájának és trükkjeinek, majd Chris Prattel a főszerepben tértek vissza a dinoszauruszok majdnem tizenöt évvel a trilógia lezárása után, immáron Jurassic World néven. Colin Trevorrow új ötletekkel és modern problémákkal korszerűsítette a már bevált receptet, Chris Pratt pedig részben itt vált igazán akcióhőssé. Hogy a nosztalgiának sose legyen vége, az új trilógiában szép lassan felbukkantak a régi ismerős arcok is az előző filmekből, úgymint Sam Neill, Laura Dern vagy a mindig szórakoztató Jeff Goldblum. A 2022-es Jurassic World: Világuralom – vagyis az új trilógia záróakkordja – itthon a SkyShowtime oldalán debütál.
Sci-fik a Star Trektől a Halóig
Nagyszabású sorozatokból sincs hiány, különösen ha sci-firől van szó. A Star Treket szinte mindenki ismeri, hiszen évtizedek óta meghatározó már nemcsak a tévében, hanem a mozikban is. A hatvanas évek óta szinte minden évtizedben készültek új Star Trek-sorozatok, majd Chris Pine és Zachary Quinto főszereplésével meghódították a mozikat. A streamingkorszakban pedig számos új sorozat készült a Star Trek világában, ezek közül is legnagyobb durranásként a Star Trek: Strange New Worlds, amiben a már jól ismert Anson Mount alakítja Pike kapitányt, és a USS Enterprise felfedező időszakát meséli el egy évtizeddel azelőtt, hogy elkezdődött volna a legelső tévésorozat cselekménye 1966-ban. De akadnak további hasonlóságok is a klasszikus és a modern változat között: a Strange New Worlds a régi vágású, epizodisztikus történetmesélést preferálja az átfogó, nagyobb ívű cselekmények helyett, a díszletek szintén a korai időszakot idézik meg, és Pike kapitány ugyanúgy narrációval kezd minden részt, ahogy azt régen az elődei is tették.
Valamivel fiatalabb, mint a Star Trek, ugyanakkor a Halo a videójátékos világban legalább annyira sci-fi-alapmű, mint a Star Trek a tévében. A nagy sikerű játéksorozatból készült szériát részben Magyarországon forgatták, és igyekeztek benne mindent visszaadni, ami jellemző a játékokra. Pablo Schreiber alakítja a tökéletes katonát, Master Chiefet, akitől rettegnek a földönkívüliek - ebben a világban ugyanis a 26. században háborúzni kezdett egymással az emberiség és a Covenant, ami fejlett idegen civilizációk szövetsége, és arra jött létre, hogy elpusztítsa az emberiséget. Nem nagyon van még egy olyan sorozat streamingen, ahol ennyit költöttek volna arra, hogy robotszerű űrkatonák és hatalmas űrlények harcoljanak egymással egzotikus bolygókón, miközben megismerjük a génmódosításon átesett szuperkatonák szenvedéseit, magánéletét és a karrierjük árnyoldalait. A történetnek pedig nincs vége az első évaddal, mert már készül a második.
A western nem halott, sőt!
Miközben a streaming óta egyértelműen a sorozatok korát éljük, viszonylag kevés olyan író vagy alkotó került ki ebből az időszakból, akinek a neve garanciát jelent a sikerre. Taylor Sheridan azonban kivétel, és közepes színészből, majd forgatókönyvíróból lett Hollywood legkeresettebb író-rendező-producer-showrunnere. Páran a Kemény motorosokból vagy a Veronica Marsból ismerhetik, de az első komolyabb sikereit már filmes íróként (Sicario, A préri urai) érte el. Az igazán nagy áttörést végül a Yellowstone sorozata hozta meg neki, amivel gyakorlatilag felélesztette Kevin Costner karrierjét is.
Sheridan maga is texasi cowboyként nőtt fél, és jelenleg is egy hatalmas ranchen él, filmjei és sorozatai pedig nem véletlenül kapják meg gyakran a neo-western besorolást. Modern, emberközeli, az amerikai vidéken játszódó westerntörténeteket mesél el úgy, hogy a macsó, férfias archetípusokat néha teljesen újraértelmezi, és a mai világ kontextusában bontja darabokra. Kevin Costner karaktere az Egyesült Államok legnagyobb kiterjedésű magánterületének a tulajdonosa Montanában, és gyakorlatilag a világ leggyönyörűbb vadregényes tája az otthona. A régi maszkulin klisék egészen új értelmezést nyernek Sheridan tálalásában, aki a Yellowstone-ból mára egy modern politikai drámát csinált, miközben megismerjük a család fontosságát és gyakori diszfunkcióit, illetve a modernitás és a tradíció között feszülő állandó ellentétet.
A Yellowstone akkorára nőtt az évek során, hogy Sheridan készített hozzá két testvérsorozatot is, ráadásul mindkettő amolyan előzménytörténet, és jóval az anyasorozat előtt játszódik. Olyannyira, hogy az 1883 egészen a bevándorló telepesek megérkezésétől dolgozza fel a Yellowstone-nak otthont adó környezet megtalálásának rögös, gyakran halálos veszélyekkel teli útját. Ezzel szemben az 1923 már a modernizáció előtti világ végnapjaiban játszódik, ahol Harrison Ford – aki Kevin Costner egyik felmenőjét alakítja – véres családi háborúzásba kezd, és veszélybe kerül az egész Yellowstone-ranch. Egy másik szálon pedig megismerünk egy indián lányt, aki egy katolikus átnevelő táborban éli át a poklok poklát. Mindhárom sorozat működik külön-külön és együtt is, Sheridan gyakorlatilag bármilyen korban el tud mesélni egy remek westerntörténetet.
A SkyShowtime-on nemcsak Taylor Sheridan modern vagy klasszikus westernjeit lehet mind megtalálni, hanem két másik sorozatát is, a Mayor of Kingstownt és a Tulsa Kinget is. Utóbbi a legfrissebb, és nem más alakítja benne Tulsa város új királyát, mint Sylvester Stallone. Ez a veterán színész pályájának első tévés főszerepe, és valószínűleg nem véletlenül vállalta el Dwight Manfredi karakterét: a sorozatban annak történetét követhetjük nyomon, hogy egy fegyházból 25 év után szabadult nehézsúlyú bűnöző miképp illeszkedik vissza előbb a modern világba, majd szép lassan az alvilágba.
A már második évadánál járó Mayor of Kingstown áll talán leginkább távol a megszokott vidéki cowboy-os világtól, cserébe bemutatja az amerikai börtönrendszer igazságtalanságait, korrupcióját és hatékonytalanságát. A főszereplő pedig egy igazi nagyágyú, a Bosszúállók Sólyomszemeként ismert Jeremy Renner.
Bőven lesz miből válogatniuk azoknak is, akik az amerikai produkciók mellett európai gyártású tartalmakat is szívesen fogyasztanak. Többek között svéd, norvég és dán alkotásokat is találunk a kínálatban, sőt a hazairól sem kell lemondanunk: a SkyShowtime-on lesz újra látható A Besúgó című magyar sorozat is.
Nyitókép: Tulsa King @SkyShowtime
Az oldalon elhelyezett tartalom a SkyShowtime megbízásából jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.