BrandContent Pénzügyek Másképpen 2022. október. 07. 11:30

Két megoldás, hogy megőrizzük a pénzünk értékét!

Mindannyiunk legalapvetőbb igénye, hogy pénzünk megőrizze vásárlóerejét: ha ma félreteszünk x forintot, akkor 10 év múlva is érjen legalább ugyanannyit, mint ma. Sajnos azonban ez nem feltétlenül ilyen egyszerű, különösen a maihoz hasonló magas inflációs ráta esetén. Cikkünkben két olyan lehetőséget mutatunk be, amelyek a bankbetéttel és készpénzzel szemben valóban garantálhatják pénzünk értékmegőrzését. Az elsőt a pénzpiacok iránt érdeklődőknek, a másodikat pedig az automatikus, hosszú távú megoldást keresőknek ajánljuk.

1. „Legyünk kiemelkedő cégek tulajdonosai!”

Mivel a pénzünk idővel mindenképp inflálódik, az értékmegőrzés legjobb módja, ha valamilyen befektetés hozamával tudjuk ezt ellensúlyozni. Ilyen befektetési lehetőséget jelentenek például a részvények, ahol gyakorlatilag végtelen számú választás áll előttünk.

A részvényvásárlás útján olyan cégek résztulajdonosaivá válhatunk, mint például a világ vezető technológiai vagy pénzügyi óriásai, közismert, stabilan működő vállalatok, vagy épp az újonnan berobbanó sikercégek. A jó hír, hogy ehhez nincs szükség sok millió forint tőkére: akár kisebb összeggel is belekezdhetünk.

Amire azonban mindenképp szükségünk lesz a sikeres részvénybefektetéshez, az a tanulási kedv és a jó idegek. Ha szeretnénk tisztán látni a piacon, megtalálni az olyan új cégeket, amelyek részvényeibe még olcsón fektethetünk be, hogy aztán jelentős hozamot érhessünk el, akkor bizony időt és energiát kell fektetnünk a piac monitorozásába. De jól ki kell tudnunk ismerni magunkat a piac trendjei között is a dollárárfolyamtól az energiaszektoron át a feltörekvő új iparágakig, valamint ezek kölcsönhatásaiig.

A jó idegek pedig azért fontosak, hogy ne hozzunk elhamarkodott, érzelmi alapú döntéseket egy-egy nehéz helyzetben. Mivel a fáradsággal megtakarított pénzünkről van szó, rendkívül stresszes azt látni, ha esetleg veszteségeket szenvedünk egyik papírunk aktuális gyengélkedése miatt. Ilyenkor a legfontosabb a hideg fej, hogy a pillanatnyi probléma helyett a nagyobb távlatot tudjuk nézni és megvizsgálni, valóban meg kell-e válnunk az adott papírtól, vagy idővel magához térhet ez a befektetésünk.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő céget? – 4 lépés

Először is: semmiképp ne egyetlen cégre, egy lapra tegyünk fel mindent, hanem diverzifikáljunk! Fektethetünk több eltérő iparágba, konkurens vállalatokba, befutottakba és feltörekvőkbe – a fő a kellő balansz megtartása.

Másodszor pedig mindenképpen nézzük meg, mi a cég profilja: hogy az IT, az autógyártás, a légiforgalom vagy éppen az e-sport területén tevékenykedik-e. Azokat az iparágakat érdemes keresnünk, amelyek előtt szép jövő állhat, illetve amelyek akár válság idején is stabilan, jól tudnak teljesíteni. Jó stratégia az is, hogyha olyan iparágban válogatunk, amelyben jártasak vagyunk, így jobban ismerjük a piacot.

Harmadszorra érdemes utánanézni annak is, hogy korábbi váratlan események hogyan befolyásolták a cég teljesítményét. Minden ágazat máshogy reagál ugyanis az egyes piaci trendekre. A pandémia során például nagyban felértékelődött számítógépes játékokat gyártó cégek értéke. Az energiaárak felerősödése és a mikrochiphiány ugyanakkor nagy kihívás elé állította az autógyártókat, ami erősen rányomja a bélyegét a teljesítményükre.

Tiszába kell kerülnünk azzal is, hogy milyen friss események befolyásolhatják a cég eredményeit és részvényárfolyamát. Előfordulhat például, hogy fogyasztóvédelmi okok miatt épp perben áll a vállalat. Vagy gondoljunk az olyan gyermekmunkabotrányokra, amelyek az egyik legnagyobb gyorséttermi láncot és a legnagyobb élelmiszergyártó céget is megviselték. De ilyen aktualitás lehet az is, ha egy cégnél komoly innovációt, újítást lehet sejteni, mint anno a Facebooknál, vagy az Apple-nél.

A negyedik, de kiemelkedően fontos lépés, hogy át kell tekinteni a cég teljesítményének alakulását is. Milyen hozamokat látunk a múltban, mik a jövőbeni kilátások, hogyan alakul várhatóan az osztalékfizetés. Ennek kapcsán leginkább historikus adatokat találhatunk, ami nem garantálja, hogy a jövőben is így alakulnak a dolgok, de egy kiindulási alapot azért kaphatunk. De utánanézhetünk a cégvezetők nyilatkozatainak is.

Összefoglalva: a lényeg, hogy körültekintően válasszunk, mert bizonytalan működésű vagy kétes hátterű cégbe fektetve bizony gyorsan és nagyot bukhatunk. A sikerünk titka, hogy mélyreható elemzést készítsünk a kiszemelt cégekről.

Bele kell tanulnunk az adott szektorok sajátosságaiba, hogy valóban megalapozott befektetési döntéseket hozhassunk, és ezeket felül tudjuk vizsgálni a piac alakulása szerint. Mindehhez szerencsére kiterjedt szakirodalom és videóanyag áll rendelkezésünkre akár magyarul is, de érdemes a jóval nagyobb angol nyelvű kínálatból tájékozódni.

A jelentős utánajárás mellett azonban a részvénybefektetésnél a járulékos költségekkel is számolnunk kell. Egyfelől ott van a befektetésünk eredményét terhelő adó, másrészt pedig a brókercég díja (például számlavezetési díj, adás-vétel költségei stb.) is. A költségmegtakarítás érdekében meg kell találjuk a megbízható, de alacsonyabb díjon dolgozó közvetítőket, illetve az olyan kamatadó-mentességet kínáló lehetőségeket, mint a tartós befektetési számla (TBSZ) vagy a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ).

Most nézzük meg, mit tehetünk, hogyha nem szeretnénk vállalni az utánajárást.

2. Válasszunk a nyugdíj-előtakarékosságok közül

Ha havi szinten félre tudjuk tenni a jövedelmünk egy részét, azonban nincs affinitásunk elmélyedni a pénzügyek világába, jó megoldás lehet számunkra egy nyugdíj-előtakarékosság elindítása. Ennek előnye, hogy ugyanúgy részvényekbe, külföldi értékpapírokba fektethetjük a pénzünket, ám ezek kiválasztását hozzáértő szakemberek végzik helyettünk.

Így két legyet üthetünk egy csapásra: egyszerre gondoskodhatunk pénzünk értékének megóvásáról, illetve arról, hogy megfelelő életszínvonalon élhessünk 10-20-30 év múlva is.

Ilyen megtakarítás típus például a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) is. A két konstrukció közös előnyei, hogy havi kisebb összeggel is belevághatunk, a befizetéseinkre 20% állami támogatást kaphatunk, illetve bizonyos idő után kamatadómentesen férhetünk hozzá a pénzünkhöz. Hogy számunkra melyik a legjobb választás, azt a részletek döntik el, az öngondoskodási formák összehasonlításáról részletesen ebben a cikkben olvashat. Az alábbiakban bemutatunk néhány szempontot.

A nyugdíjbiztosítás mellett szólhat, hogy ez az egyetlen olyan nyugdíj-előtakarékosság, amelyet nem érint a nyugdíjkorhatár változtatása. Ha ma kötjük, de közben 70-re emelnék a nyugdíjkorhatárt, ugyanúgy 65 éves korunkban férünk hozzá az összegyűlt pénzhez, szemben a többi konstrukcióval, ahol ki kellene várnunk a plusz 5 évet.

Ugyancsak fontos előnye, hogy mivel jól kezelt befektetési alapokba fektethetjük itt a pénzünket, biztonságosabb és a magyar gazdaság esetleges gyengélkedéseinek kevésbé kitett lesz a befektetésünk.

Emellett rugalmasabb megoldást is jelent, hiszen már a második-harmadik évtől hozzáférhetünk – persze pluszköltségek árán – a pénzünkhöz, míg az ÖNYP 10 évig egyáltalán nem hozzáférhető.

Az önkéntes nyugdíjpénztár ugyanakkor magasabb, évente legfeljebb 150 000 forintos állami támogatást kínál, szemben a nyugdíjbiztosításnál elérhető 130 000 forinttal. Az is fontos lehet, hogy akár már havi 4000 forinttal is belevághatunk, míg a nyugdíjbiztosításnál 8-10 000 forint az alsó küszöb.

Előnye továbbá, hogy az aktuális helyzetünknek megfelelően bármikor módosíthatjuk a befizetéseink összegét, akár szüneteltethetjük is szükség szerint. A szerződéskötéskor az is könnyebbség lehet, hogy jóval kisebb a szórás ennél a típusnál a várható díjakban: jellemzően 2-4% között alakul ez, míg a biztosításnál ritka esetekben akár 6% is lehet ennek mértéke.

Mivel számos ajánlat található a piacon, érdemes független szakértői segítséget igénybe venni, hogy megbizonyosodjunk, melyik is számunkra a legjobb választás.

Ne hagyjunk időt az inflációnak: lépjünk minél hamarabb!

Az utóbbi hónapok piaci trendjei világosan megmutatták mindannyiunk számára, mindenképp gondoskodnunk kell megtakarításaink védelméről. Erre pedig a legjobb módszer a pénzünk befektetése ahelyett, hogy a perselyben vagy bankszámlán gyűjtögetnénk és néznék, ahogy csökken az értéke.

Ha van kellő affinitásunk a pénzügyek felé, akár részvénybefektetések útján is gondoskodhatunk pénzünk értékének védelméről. Itt azonban vállalnunk kell a sok utánajárást, mire kiismerjük magunkat az egyes szektorok, cégek és világpiaci trendek között.

Ha azonban egy automatikusabb, kevesebb utánajárást igénylő megoldást keresünk, adekvát választás lehet valamely nyugdíj-előtakarékossági forma, legyen az nyugdíjbiztosítás vagy épp önkéntes nyugdíjpénztár.

A tartalom a Pénzügyek Másképpen megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.