BrandChannel Urzinol 2021. november. 17. 07:30

Így védje ki a felfázást!

Bár a „felfázás” kifejezés miatt azt gondolnánk, hogy a hólyaghurutot leginkább a hideg padon vagy lépcsőn üldögélés okozza, azonban ez tévedés: a húgyúti fertőzésért elsősorban a legyengült immunrendszer és néhány baktérium okolható. Pár egyszerű szabályt betartva azonban kivédhetjük a felfázás kellemetlen tüneteit.

Míg a felső húgyúti rendszer teljesen steril, csíramentes terület, addig a hüvelyben, a húgycsőnyílásnál és a gáttájék környékén többféle, a bélflórában honos baktérium is megtalálható. A húgyúti fertőzések 95 százalékát ezek az emésztésben nélkülözhetetlen szerepet játszó bélbaktériumok okozzák: 80-90 százalékban az Escherichia coli (E. coli), 5-10 százalékban pedig a Staphylococcus saprophyticus fertőzi meg a húgyhólyagot. Ha pedig azt gondoljuk, hogy mindez a higiénia hiánya miatt történhet meg, tévedünk: az irritáló szappanok vagy a túlzott hüvelyöblítés, más néven irrigálás is felboríthatja az intimflóra természetes egyensúlyát, táptalajt adva a baktériumoknak.

Miért alakul ki gyakrabban a nőknél?

A hólyaghurut hatvanéves kor alatt majdnem tízszer gyakoribb a női pácienseknél, mint a férfiaknál. Mindezért az anatómia a felelős: a női végbél- és húgycsőnyílás között kisebb a távolság, a húgycső rövidsége miatt pedig a kórokozók könnyebben jutnak fel a húgyhólyagba.  Ezek a baktériumok aztán megtapadnak a hólyag nyálkahártyáján, számuk pedig alig húsz perc alatt megduplázódhat, és így elszaporodva gyulladást okoznak. De hiába az anatómiai előny, a férfiak is szenvedhetnek a hólyaghuruttól: hatvanéves kor felett náluk is egyre több a hajlamosító tényező: például a megnagyobbodott prosztata miatt a hólyagban pangó vizelet miatt náluk is gyakrabban alakulhat ki felfázás.

Mik a hólyaggyulladás tünetei?

A felfázásnak nevezett gyulladásos állapot tüneteit könnyű felismerni, és fontos, hogy már az első panaszok jelentkezésénél gyógyhatású készítményekkel, illetve fitoterápiával kezeljük a hólyaghurutot. Íme a tünetek:

  • gyakori és sürgető vizelési inger
  • fájdalmas vizeletürítés
  • gyakran előforduló hólyagtáji fájdalmak
  • nem múló diszkomfortérzés
  • súlyosabb esetekben kismedencei fájdalom is jelentkezhet
  • akár elszíneződött, kellemetlen szagú, véres vizelet is jelezheti a betegséget

Ha a fájdalom és a diszkomfortérzés a gyógynövényi összetevőket tartalmazó készítmények hatására nem enyhül néhány napon belül, akkor forduljunk orvoshoz, hogy vizeletvizsgálattal megállapíthassa a fertőzés pontos okát és megfelelő gyógyszeres kezelést, antibiotikumot írhasson elő.

De hogyan előzhetjük meg a betegséget? Leginkább azzal, ha megismerjük a hajlamosító tényezőket, és tudatosan elkerüljük azokat. Íme a lehetséges hajlamosító tényezők:

A személyes higiénia

A túlzott hüvelyöblítés vagy irrigálás, az intim mosakodószerek szükségesnél gyakoribb használata, valamint a műszálas alsóneműk viselése is negatívan befolyásolhatja a természetes baktériumflórát. Sőt, a WC-papír helytelen használatával – nem megfelelő irányú törléssel – is előidézhetjük hólyaghurutot.

A hüvelyflóra egyensúlyának zavara

Ahhoz, hogy az intim szervek és a húgyutak megfelelően működjenek, elengedhetetlen a kiegyensúlyozott ösztrogénszint. De a hüvelyflóra egészséges, savas közegét más is befolyásolhatja: a fogamzásgátlók, valamint a védekezéshez felhasznált spermicid gélek vagy kúpok használata is hajlamosíthat a felfázásra.

Élethelyzetből vagy életkorból fakadó sajátosságok

Minden életkorban más és más nehézséggel kell szembenéznünk. A gátizomzat renyhesége például kockázati tényező, ami az életkor előrehaladtával fokozódik. De a hasi hízás is komoly rizikófaktor, mert egyre nagyobb hasűri nyomással terheli a gátizomzatot. Előfordulhat még méh- vagy hólyagsüllyedés, ami az amúgy is rövid húgycsövön át még inkább megkönnyíti a baktériumok bejutását a hólyagba.

Az aktív szexuális élet

„Honeymoon” cisztitisz, vagyis nászutas hólyaghurut kifejezéssel is illetik azokat az eseteket, amikor egy új kapcsolat elején, az intenzív szexuális élet idején jelentkeznek a nem kívánt tünetek. Mivel a végbél, a hüvely és a húgycsőnyílás egymáshoz közel helyezkednek el, a bélflórából származó baktériumok az aktus közben könnyen a hüvelybemenet és a húgycsőnyílás környékére sodródhatnak, majd onnan továbbjuthatnak a húgycsőbe.

Ma már több kutatás is alátámasztja, hogy aktív szexuális élet mellett gyakrabban alakulnak ki felfázásos tünetek. A kutatások megvizsgálták a szexuális élet és a felfázás közötti kapcsolatot, és a statisztikai adatok egyértelművé tették az összefüggést: az apácáknál például mintegy 50 százalékkal ritkábban alakulnak ki a hólyaghurut tünetei.

A medencetájék lehűlése

Ha hideg kőre, padra ülünk, vagy ha órákat töltünk vizes fürdőruhában, esetleg vékony ruházatban lehűl az alhasi tájékunk, az ugyancsak hajlamosíthat a felfázásra. Az erek ilyenkor összeszűkülnek és a vérkeringés gyengül. Ez történik a húgyhólyag nyálkahártyáján is, ezzel pedig gyengül a természetes védekezőképesség is. A baktériumok így szaporodásnak indulhatnak, majd gyulladást okoznak.

A változókor és más, hormonális változással járó élethelyzetek

A menopauzával, azaz a menstruáció elmaradásával a petefészkek ösztrogéntermelése leáll, a női hormonok hiányában az intim területek hámja vékonyodni kezd, a hüvelyben a védő hatású tejsavbaktériumok mennyisége pedig megfogyatkozik. Így, kellő védőréteg hiányában a természetes hüvelyi mikrobiomban bekövetkezett változások miatt a baktériumok szaporodásnak indulnak, ezáltal pedig a hólyaghurut kockázata is fokozódik. A változókoron kívül ugyanez előfordulhat fiatal felnőttkorban is, például a szülés utáni időszakban, amikor szintén alacsony az ösztrogénszint.

Különböző betegségek, pl. cukorbetegség

A nem megfelelően karbantartott diabétesz hajlamosíthat a gombás fertőzésekre, ezért is rendkívül fontos az előírt diéta és kezelés, valamint a rendszeres ellenőrzés, mert ezzel elkerülhető, hogy egy  gyulladásos állapot tovább rontsa a cukorbeteg életminőségét. A krónikus betegségek rontják a védekezőképességet és gyengítik az immunrendszert, ezáltal növelik a fertőzések kialakulásának esélyét.

A vizelet tartogatása

A húgyhólyagban gyűlő vizelet hőmérséklete és összetétele kedvező terepet biztosít a kórokozók szaporodásához, amelyek ilyen körülmények között képesek a számukat kevesebb mint fél óra alatt megduplázni. Ha valaki kevés folyadékot iszik vagy gyakran visszatartja a vizeletét, illetve nem gondoskodik a hólyag rendszeres ürítéséről, mindezzel segíti a baktériumok megtapadását a hólyagfalon, amelyek viharos gyorsasággal elszaporodva gyulladást okoznak.

Hogyan előzhetjük meg a felfázást?

Néhány egyszerű és könnyen elsajátítható szabállyal minimalizálhatjuk a felfázás kialakulásának esélyét.

1.      Figyeljünk az intim higiéniára!

  • Tartsuk be a WC-ben is a „KRESZ-t”, azaz mindig elölről hátrafelé töröljünk.
  • Ne csak mosdóhasználat után, hanem előtte is mossunk kezet.
  • Kerüljük a hosszú kádfürdőzést, inkább zuhanyozzunk.
  • Ne hordjunk szűk, műszálas alsóneműt, mert a nedves környezet segíti a baktériumok szaporodását.
  • Mindig cseréljük le a vizes fürdő- és edzőruhát.
  • Csak orvosi ajánlásra alkalmazzunk irrigálást, azaz hüvelyöblítést.

2.      Előzzük meg a hólyaghurutot életmódbeli változtatásokkal!

  • Mindig öltözködjünk rétegesen, a derekunkat és a lábunkat tartsuk melegen.
  • Előzzük meg a bajt megfelelő hidratálással, bő folyadékbevitellel.
  • Gyakori vizeletürítéssel mossuk át a húgyutakat.
  • Antibiotikum szedésekor használjunk probiotikumos készítményeket, hogy kellő védelmet biztosítsunk a jótékony tejsavbaktériumaink számára.
  • Szabaduljunk meg a túlsúlyunktól, ezzel is csökkentve a gáttájékra nehezedő nyomást.
  • Rendszeres testmozgással erősítsük a gátizomzatot.
  • Szedjünk rendszeresen C-vitamint, ezzel erősítve az immunrendszerünket.
  • Menopauza idején fordítsunk kiemelt figyelmet a hüvelyi mikrobiom egészségének megőrzésére.

 3.      A szexuális élet terén is legyünk körültekintőek! 

  • Együttlét előtt és után mindig mossuk meg a szeméremtájékot.
  • Ne használjunk spermicidtartalmú készítményeket.
  • Használjunk óvszert a fertőzés elleni védekezésre.
  • Aktust követően mindig ürítsük ki a húgyhólyagunkat.