Linz kétarcú: egyszerre találjunk meg a nyugalmat és a pezsgést a városban. A Duna-part igazi feltöltődést nyújt, a főtéren a kávézók teraszain pihenhetünk meg, hogy aztán újult erővel vágjunk neki a sétának. Ezen a nyáron érdemes minél közelebbi úti célokat felkeresni, és olyan városba ellátogatni, ami eddig kimaradt. Linz tökéletes választás, irány Ausztria!
A felső-ausztriai Linzben találjunk az ország legnagyobb befogadóképességű templomát, az ország második legnagyobb bevásárló utcáját a bécsi Mariahilfer Straße után. Mindeközben elveszhetünk az ezernyi csodát rejtő gótikus és reneszánsz udvarokban, vagy egy szempillantás alatt vonulhatunk félre a város zajától. A kétszázezer fős város mérete pont ideális egy családi kiránduláshoz: könnyen bejárható, ugyanakkor van látnivaló bőven. Hogy hol kezdjük a városnézést, abban Rathwallner Teréz volt a segítségünkre, aki gyakorlott idegenvezető Linzben, úgy ismeri a környéket, mint a tenyerét.
1. A linzi főtér: Hauptplatz
Az óvárósi hangulatot visszaadó Hauptplatz mintegy tizenháromezer négyzetméteren terül el, és nemcsak Ausztria, de Közép-Európa egyik legnagyobb várostere is. A középen álló fehér márványból készült Szentháromság-szobor azt jelképezi, hogy mennyi csapást túlélt a város: tűzvészt, háborút vagy éppen pestist.
Rathwallner Teréz hangsúlyozta, hogy a főtér mindig is vásároknak adott helyet: napjainkban péntekenként a termelői, szombaton pedig a bolhapiacon nézhetünk szét. A teret körülvevő homlokzatokat az 1800-as tűzvész után restaurálták, de ha beljebb merészkedünk, újabb kincseket fedezhetünk fel: „Belül gótikus, illetve reneszánsz udvarok vannak, amiket kívülről senki sem lát” – mesélte az idegenvezető, és hozzátette, hogy érdemes lehet besétálni, ahova csak lehet, hiszen például az egyik udvarban még a régi városfalat is megtaláljuk. Teréz szerint ezeket az apró titkokat akkor ismerheti meg az ember, ha részt vesz egy vezetésen.
A főtértől nem messze húzódik Ausztria egyik legforgalmasabb bevásárló utcája, a Landstraße, ahol bámészkodhatunk a világmárkák kirakatai előtt, vagy az udvarokban felkereshetjük a hagyományőrző műhelyeket a köszörűstől a cipészig.
2. Kastélymúzeum
A főtérről könnyen eljuthatunk a dombtetőn fekvő várkastélyba, ahol Ausztria legnagyobb univerzális múzeumát találjuk. A historikus és modern építészet találkozása szintén lenyűgözi az ide látogatókat. A linzi kastély átépítését még II. Rudolf rendelte el a 16. és 17. század fordulóján. A déli szárny a tűzvész idején semmisült meg, majd amikor Linz 2009-ben megkapta a Kulturális Főváros címét, egy modern üveg- és acélszerkezettel egészült ki az épület. Ma itt követhetjük végig Felső-Ausztria művészeti és kulturális hagyatékát az újkőkortól egészen a 20. századig.
3. Mariendom
Az Új székesegyház tornya csak két méterrel alacsonyabb, mint a híres bécsi Szent István-székesegyházé, viszont az alapterülete nagyobb. Így ez a katedrális az ország legnagyobbja. A neogótikus templom alapjait 1862-ben rakták le, egyházi szertartásokat pedig 1909-ben kezdtek tartani benne. Teljesen 1924-ben fejezték be a munkálatokat a híres egyházi építőművész, Vincenz Statz tervei szerint. A háromhajós és kereszthajós dóm részletei lenyűgözőek, így a környéke mindenképpen megér egy sétát.
4. Zöldterület a város közepén
Rathwallner Teréz elmondta, hogyha arra vágyunk, percek alatt a zöld környezetben pihenhetünk: nem is gondolnánk mennyi parkot rejt a város. „A nyugalmat megtalálni rögtön a Duna-parton” – fogalmazott a szakértő. Ha belefér, mindenképpen tegyünk egy kitérőt a város botanikus kertjébe vagy villamosozzunk fel a Hauptplatz-ról húsz perc alatt Pöstlingbergbe, hogy a magasból gyönyörködjünk a városban és a Duna kanyarulataiban.
Linz legmagasabb pontja felé útközben megállhatunk az állatkertnél, vagy körbejárhatjuk osztrák és nemzetközi fotósok kiállított munkáit a Hartlauer fotógalériában.
5. A linzertorta kihagyhatatlan
A kulináris élvezetek sem maradnak el: számos újhullámos fogást kóstolhatunk a népszerű éttermekben, kávézókban, ugyanakkor Linz nagy hangsúlyt fektet a hagyományok megőrzésére, ami az ételeken és az alapanyagokon is érezhető. A leghíresebb természetesen a linzertorta, aminek első írásos emléke egészen 1653-ra nyúlik vissza: a feltalálója rejtély, a legrégebbi recept azonban egy több mint 350 éves szakácskönyvből származik.
A nevét a városról kapta, és a legenda szerint a linzi nők készítették legjobban a pékségekben mára már fogalommá vált darált mogyorós vagy mandulás omlós tésztát, ami a torta alapját adja. Erre jön a fanyar ribizlilekvár és a rácsos díszítés.
Egymást érik a cukrászdák, ahol megkóstolhatjuk a különlegességet – a bátrabbak persze otthon is kísérletezhetnek –, amik közül az egyik leghíresebb a Café Jindrak. 1999-ben itt sütötték meg a valaha volt legnagyobb linzertortát a maga négyméteres magasságával.
+1 A régi és az új tökéletes összhangja
A már említett Kastélymúzeum az egyik tökéletes bizonyítéka annak, hogy Linz milyen nagyszerűen ötvözi a modern és a hagyományos értékeket. Ne hagyjuk ki a történeti osztrák város XXI. századi arcát sem, és látogassunk el a jövő múzeumába. A Duna partján egy high-tech épületben merülhetünk el a mesterséges intelligencia világában, kipróbálhatjuk, hogy működnek az önműködő autók, programozhatunk robotokat vagy nyomtathatunk 3D-ben.
A kortárs építészet szerelmesei járják körbe a linzi operaházat is, ami Európa legmodernebb operaházai közé tartozik. A terveket egy londoni építész, Terry Pawson készítette, és 2013-ban tartották a megnyitót. Az biztos, hogy aki elmegy egy előadásra, annak egy felejthetetlen élményben lesz része.
Linzben tényleg nem lehet unatkozni, nyáron főleg nem: a júliusi estéken tűznyelők lepik el az utcákat, vagy éppen lovagfesztivált rendeznek. Az egész családdal nagyszerűen fogjuk magunkat érezni, és azt se felejtsük el, hogy több magyar vonatkozása is van a városnak: Jagelló Anna magyar királyné például 1521 májusában a linzi főtéren ünnepelte I. Habsburg Ferdinánddal kötött házasságát egy fantasztikus lovagi tornával. Ez az esemény, mint a híres losensteini lovagi torna él a hagyományokban.
Linz a felfedezők városa, ahol különösen nagy népszerűségnek örvend a várost átszelő Duna, amely nyitottságával és energiájával a városközpont meghatározó eleme. A népszerű, Magaslati mámor (Höhenrausch) névre hallgató kiállítás a város tetői felett várja a látogatókat. Idén illatos lépsejtek, tükröződő cseresznyéskert és izzó földgömbök varázsolják el a különleges élményre vágyókat. A linzi kikötőben található akár 50 méter magas ipari épületeket több száz graffiti díszíti. A Mural Harbornak köszönhetően az egyik legnagyobb egybefüggő szabadtéri graffitigaléria jött létre. Egy vezetett túra a linzi látogatás kihagyhatatlan programjai közé tartozik. Az biztos, hogy igazi kalandokat és érdekességeket találunk Linzben: itt az ideje útnak indulni.
További információk: www.linztourismus.at
A borítókép forrása: Österreich Werbung / Volker Preusser
Az oldalon elhelyezett tartalom az "Üdülés Ausztriában" márka közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.