Húsz kilót leadott, és lefutotta a kollégákkal a távot – átütő sikereket hozhat a futás, ha közösségben csináljuk

6 perc

2024.11.23. 09:30

Míg egy felmérés szerint a fél ország legfeljebb nézőként élvezi a sportot, egyre több magyar cég, szervezet ébred rá, micsoda lehetőségek vannak abban, ha a testmozgást csapatban végzik. Sok munkáltató ösztönzi, hogy a kollégák közösen nevezzenek be maratoni futóversenyekre – a gyakorlat a hosszútávfutók magányosságát is oldja, azonban még messze nem általános. A HVG pozitív példákat talált.

„Reggel 7-re járok futni. Ilyen hidegben felmenni a Normafára nem könnyű, az ember könnyen talál kibúvót. Viszont ha már előző este megígérte a kollégáknak, akkor nincs mese, muszáj menni” – meséli egy informatikus, akit a munkahelye által biztosított lehetőségek motiválnak a rendszeres mozgásra. Mint sokan manapság, ő is ülőmunkát végez, történetesen egy informatikai vállalat budapesti telephelyén. „Az edzés csökkenti a stresszt, karbantartja a testet, javítja a közérzetet, fokozza a fizikai és mentális munkát végzők teljesítőképességét, erősíti a szívet és az érrendszert, javítja a tüdő és a légzés hatékonyságát, növeli az izomtömeget” – ezt már Gerber Gábor, a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karának dékánja mondja, aki egyben az egyetem szabadidősport-szakosztályát is vezeti.

A magyarok rendszeres mozgásáról készült felmérések ehhez képest lesújtó képet mutatnak. A 2022-es Eurobarométer-felmérés szerint 59 százalékuk egyáltalán nem mozog a hétköznapi teendőinek ellátásához szükséges mértéken felül, szemben a – szintén nem túl fényes – 45 százalékos EU-átlaggal. A Tárki tavaly készült aktívéletmód-kutatása is hasonló megállapításra jutott: kevesebb mint minden második magyar mozdul ki „csak úgy”, tehát akkor is, ha nem kötelező, például bevásárlás vagy munkavégzés miatt. A problémákat orvoslandó a Magyar Életmód Orvostani Társaság – a népegészségügyi termékadó (chipsadó) nekik juttatott 10 százalékos részéből – kidolgozta a Mozgás receptre elnevezésű programot. Az egyelőre próbaüzemben futó kezdeményezés célja, hogy az orvosok a terápiás kezelés részeként, receptre írjanak fel mozgást a pácienseiknek.

A magyarok és a mozgás: még nem késtünk el, de már a 24. órában vagyunk

Lesújtó képet festett a magyarok mozgási szokásairól egy európai felmérés. Nem érdemes ezt elintézni annyival, hogy a problémának csak a lustaság az oka. Cikksorozatunkban egy orvossal, egy egészségpszichológussal és egy edzővel járjuk körbe, miért is olyan nehéz rávenni magunkat a mozgásra, hol és miért veszítjük el vele a kapcsolatot, és mégis mit érdemes átgondolnunk ahhoz, hogy ne csak szükséges rosszként tekintsünk rá.

A közösség ereje felbecsülhetetlen

A gond gyakran nem is az elhatározással van, sokkal inkább a motiváció hosszú távú fenntartásával. Ebben pedig rengeteget segít, ha az ember nincs egyedül, hajtják a társak, így közösségi programmá válik még az olyan magányos sport is, mint amilyen a futás.

Talán nem meglepő, hogy akadnak orvosok, akik maguk járnak elöl a jó példával. Gerber Gábor például oktatóként csatlakozott az alulról indult, majd az egyetem által is felkarolt kezdeményezéshez, amelynek keretében maga is gyakori résztvevője többek között a budapesti maratonfutásoknak, ahol az egyetemi hallgatók és oktatók közösen állnak a rajtvonalhoz. Ő maga rendszeresen vesz részt Ironman-versenyeken is, ahol a senior kategóriában többször az élbolyban végzett.