Az ingatlanárakat meglöki a kormány családtámogatási rendszere, de a születések számának növelésére alkalmatlan

6 perc

2024.11.22. 05:30

A csok plusz program egyelőre kudarcos, ha a cél a gyerekvállalási kedv ösztönzése. Az volt a tavaly zárult eredeti csok is, egyik konstrukcióval sem sikerült megközelíteni a kívánatosnak tartott 2,1-es termékenységi rátát.

A Fidesznek valójában két népesedéspolitikai célja van, amelyek egymással jelen állás szerint nincsenek összhangban, és közel 15 év kormányzás után külön sem teljesülnek. Az egyik a népességfogyás megállítása, a másik, hogy „minden kívánt gyermek mielőbb megszülessen”. Az első cél eléréséhez arra volna szükség, hogy a termékenységi ráta elérje a 2,1-es mutatót, azaz élete során minden nő átlagosan legalább két gyereket szüljön. A ráta jelenleg 1,4 körül mozog.

A siker előfeltétele, hogy a nők – vagyis a párok – kívánjanak gyermeket, lehetőleg átlagosan legalább kettőt-hármat. A kormánypárt látványosan erre hegyezte ki a lakástámogatási rendszert, a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), és az azt 2024. januártól fölváltó csok plusz által elérhető támogatás annál nagyobb, minél több gyereket vállalnak az igénylők. A csok plusz esetében egy gyerekre 15 millió forint kedvezményes hitelt ad az állam, míg háromra már 50 milliót, ebből az összegből ráadásul 20 millió forint tartozást elenged. Feltéve, hogy mindegyik gyerek „új”, azaz a pár nem számíttat be meglévő gyereket.

Annak ellenére, hogy az állam látszólag jól fizet a gyerekekért, a csok pluszt igénylők nem kívánnak három gyereket. Sőt a többség kettőt sem. Idén szeptemberig bezárólag a magyarországi bankok összesen 8400 darab csok pluszos szerződést kötöttek, a kontraktusok 54,5 százalékában az igénylők egy új gyereket vállaltak, 41,2 százalékában pedig kettőt – tudta meg a HVG a Magyar Nemzeti Banktól. Mindössze 366 szerződést kötöttek három gyerekre (4,4 százalék). Ráadásul az esetek több mint harmadában már meglévő gyerek(ek)re „vállaltak rá” még egyet vagy kettőt az igénylők.

E számok alapján az idén indult új program egyértelműen kudarcnak minősíthető: annak keretében az első kilenc hónapban összesen 12 592 gyereket vállaltak, így a csok plusz elvi termékenységi arányszáma 1,5-re lehet. Ez a mutató egyrészt csak minimálisan magasabb, mint a teljes hazai népesség termékenységi rátája, másrészt igencsak távol van a megcélzott 2,1-től.