Az Orbán-Magyar-versenyfutáshoz is van köze annak, hogy mi lesz a Facebook, az X és a TikTok sorsa az amerikai választás után

7 perc

2024.11.16. 12:15

Elon Musk nem pusztán az X-et, hanem saját magát állította Donald Trump kampányának szolgálatába, míg Mark Zuckerberg tudatosan igyekezett kivonni magát és a Facebookot – legalábbis látszólag – a politikából. Az amerikai elnökválasztás és a közösségi média találkozásának a másfél év múlva esedékes hazai országgyűlési választások szempontjából is lehetnek tanulságai.

Miközben az amerikai elnökválasztás éjjelén elmondott győzelmi beszédében Elon Musk rakétáit és műholdas kommunikációs rendszerét méltatta, Donald Trump nem ejtett szót a milliárdos irányítása alatt álló közösségi platformról, pedig az X-nek jóval többet köszönhet, mint a SpaceX- és Tesla-vezér űripari vállalkozásainak.

2022-ben még a szólásszabadság érvényre juttatása volt Musk legfőbb indoka a Twitter megvásárlása mellett. „Ahhoz, hogy a Twitter kiérdemelje a köz bizalmát, politikailag semlegesnek kell lennie, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyformán idegesíti a szélsőjobbot és a szélsőbaloldalt” – írta akkor a milliárdos. Az azóta eltelt két évben azonban egyre inkább saját magát állította az X-re átnevezett platform középpontjába. Több mint kétszázmillió követővel a saját fiókja a legnépszerűbb. Az újonnan regisztráló felhasználóknak a rendszer az elsők között ajánlja fel követésre Musk fiókját, az algoritmus pedig előnyben részesíti a tulajdonos bejegyzéseit az ajánlott tartalmaknál, így azokhoz is eljut mondandója, akik nem akarják követni.

Musk ráadásul szédületes mennyiségben posztol, a New York Times becslése szerint októberben, az elnökválasztást megelőző hónapban háromezer bejegyzést tett közzé az X-en, szinte kizárólag politikáról. Ezekben nem egyszerűen kiállt Donald Trump mellett, hanem kétes állításokat tett egy szerveződő választási csalásról, odáig menve, hogy kijelentette: ha nem Trumpot választják meg, a mostani lesz az utolsó elnökválasztás.

Messze nagyobb befolyása lehet Elon Musknak a Trump-kormányra, mint kinevezéséből fakad

Miután legalább 132 millió dollárral – és feltehetően az X platform algoritmusának megpiszkálásával – támogatta a megválasztott elnök kampányát, a világ leggazdagabb embere a mostani kinevezése után úgy kezelné az amerikai kormányzatot, mintha csupán egy újabb pénznyelő közösségi platform lenne. Musk a támogatásért és a tanácsokért már most jókora hasznot tett zsebre, de Trump további ígéretekkel kecsegteti.

A választás előtt egy héttel megjelent elemzésében a Washington Post azt írta: bár közvetlen manipulációnak nem látták nyomát, az kimutatható, hogy az amerikai törvényhozás republikánus tagjainak bejegyzéseit jóval nagyobb figyelem kíséri az X-en, mint a demokratákét. A – most még – demokrata irányítású Fehér Ház hivatalos fiókjának elérése is a felére csökkent. A lap szerint mindennek elsődleges oka, hogy megváltozott a platform felhasználóinak összetétele, ami egyebek mellett annak köszönhető, hogy a Twitter átvétele után Musk „amnesztiát” adott a korábban kizárt felhasználóknak, köztük neonáciknak, leépítette a moderációt, a liberális és progresszív vélemények egy része pedig elhagyta a platformot, ami így még inkább jobbra tolódott.