Ezek az ország legjobb alapítványi és magángimnáziumai
A listán keverednek az alternatív iskolák és a modellváltáson átesett egyetemek gyakorló gimnáziumai. Az élen továbbra is az Alternatív Közgazdasági Gimnázium áll.
Péntek óta kapható a HVG Középiskola 2025 című kiadványa, amelyben közöltük a magyarországi gimnáziumok TOP100-as listáját.
Mint írtuk, a rangsort a főbb érettségi tárgyak 2023 tavaszi eredményei, a kompetenciamérés adatai és az adott iskolák diákjainak a felvételi pontszámai alapján állítottuk össze.
A TOP100-as lista dobogósai a Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, és a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium. (Hogy miképp érdemes olvasni a rangsort, mit mutat meg, és mit nem mutat meg, arról itt írtunk, az első helyezett Eötvös-gimnázium igazgatója pedig itt mesélt az intézményről.)
A listából nemcsak az általános helyezést lehet kiolvasni, hanem az külön-külön is tartalmazza az egyes szempontok szerinti rangot, azaz például azt, hogy mondjuk a matematikaérettségi vagy a szövegértéskompetencia-mérésen hányadik helyen áll az adott gimnázium.
A nagy rangsor mellett készültek részrangsorok is. Az egyházi fenntartású iskolák rangsorát itt mutattuk be. Ezúttal az alapítványi és magánfenntartású iskolákat vizsgáljuk meg részletesebben. (Ez a Középiskola 2025 print változatában ráadásul, technikai okok miatt nem is szerepel.)
Az iskolafenntartás és az iskolák pedagógiai módszere között elvileg nincs szoros összefüggés, van ugyanis olyan alternatív iskola, amelynek felekezet, és olyan is, aminek az állam a fenntartója, illetve van olyan alapítványi iskola, ami nem feltétlen alternatív módszerekkel működik. Mégis, korábban azért az volt a jellemző, hogy az alapítványi iskolák jellemzően a fősodortól eltérő módszerű, reformpedagógiai iskolákat jelentik.
Ez a kép néhány éve azonban tovább bonyolódott, hiszen a modellváltó egyetemek alapítványi fenntartásba kerültek, így azok gyakorlógimnáziumai szintén alapítványi fenntartásúak.
A részrangsorunkban tehát mind a hagyományos alternatív iskolák, mind a vidéki tudományegyetemek gyakorlógimnáziumai szerepelnek. (Az ELTE maradt állami fenntartásban, így a gyakorlóiskolái is.)
Az alapítványi és magángimnáziumok listáját az ország legrégebbi alternatív iskolája, az óbudai Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) vezeti évek óta, ez így van az idén is. Az AKG egyébként a nagy rangsorban (az összes gimnáziumot tartalmazó rangsorban) is az igen előkelő, 23. helyen áll.
A második helyen a részrangsorban egy gyakorlóiskola, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája áll, amely a nagy listán a 38., de ez az az iskola, ahol a történelemérettségik átlaga a legjobb lett az országban.
Dobogóra került még a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja, amely a nagy listán az 52. helyen áll. A bajai iskola szintén a történelemérettségi átlagaiból ért el kimagasló eredményt: az ország harmadik helyezettje lett e tekintetben. Az alapítványi lista első három helyezettje tehát a nagy listán is szerepel, a többiek viszont ott nem, ezért talán különösen érdekes tanulmányozni az alábbi, kifejezetten e szempontból szűrt listát.
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, amely nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést.