Tavaly nyár óta 60 százalékkal több ment el Orbán Viktor külföldi útjaira, mint a megelőző másfél évben
Tavaly június óta 800 millió forintot utazott el külföldön Orbán Viktor és kísérete. A miniszterelnök az esetek csaknem harmadában keleti országokba vagy a Balkánra ment, nemritkán népes kísérettel.
Hiába a brüsszelezés és a keleti nyitást reklámozó retorika, Magyarországnak továbbra is az uniós országok az elsődleges partnerei. A gazdasági statisztikákon kívül erre utal az is, hogy a HVG által kikért adatok tanúsága szerint tavaly június óta a magyar miniszterelnök külföldi útjainak nagyjából fele valamelyik EU-tagállamba vezetett.
Orbán Viktor és kíséretének összes külföldi utazására ebben az időszakban több mint 800 millió forintot költött az állam, ami jelentős emelkedés, ha összevetjük a korábban már nyilvánosságra került adatokkal: az azt megelőző másfél évben (2022 januárja és 2023 júniusa között) mintegy 500 millió forint ment el ugyanerre.
Ha darabszámra nem is vezetik a miniszterelnök Orbán utazási statisztikáit, a kormányfő keleti látogatásai – már csak a jellegükből adódóan is – gyakran megkérdőjelezik azt a szövetségesi viszonyt, amely az EU-tagságunkból következne.
Emlékezetes, hogy júliusban például – öt nappal az után, hogy Magyarország átvette a soros uniós elnökséget – Moszkvába látogatott Orbán Viktor, hogy az Ukrajna elleni inváziót megindító Vlagyimir Putyin elnökkel tárgyaljon. Információink szerint az orosz fővárosba – a hétfős biztonsági személyzetet nem számítva – tizenhárman kísérték el a kormányfőt. A delegáció tagja volt például Szijjártó Péter külügyminiszter, Biró Marcell nemzetbiztonsági főtanácsadó, Máté János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, hét minisztériumi munkatárs, valamint Havasi Bertalan, a kormányfő sajtósa. Békéltetőmisszióként beállított minikörútja során a miniszterelnök Kijevbe, valamint a türk államok azerbajdzsáni tanácskozására is ellátogatott, és ezeken az utakon vele tartott Roger Köppel, a svájci Weltwoche főszerkesztője is – ő később a benyomásai alapján egyenesen hősnek nevezte Orbán Viktort.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium adatsora a korábbiaktól eltérően már csak összesítve közölte a költségeket, azaz nem tudni például, hogy milyen áron szálltak meg a delegációk az egyes országokban.