Bloomberg-elemzés: Orbán kétségbeesetten tornászná fel a gazdaságot, a forint látja majd kárát
Új kérővel tárgyal a Talgo vagongyár, miután kikosarazta a Ganz-Mávagot, írja a Financial Times. Egyértelműen Kamala Harris mellett teszi le a garast Joseph Stiglitz közgazdász a Project Syndicate számára írt cikkében. Max Boot elemző szerint ha Donald Trumpot választják meg elnöknek, a világ visszatérhet az 1930-as évekhez. A Jahja Szinvár Hamász-vezér halála utáni helyzetet elemzi a Die Zeit. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Politico
Lengyelország arra készül, hogy ismét napirendre tűzi az új szankciók kérdését Oroszország ellen, amint átveszi januárban a soros elnökséget a magyar kormánytól, írja a lap. A lendület ugyanis elhalt, amióta, július 1. óta Magyarország szabja meg a napirendet az EU-ban. Ám mivel a megbízatás az év végén lejár, Varsó ismét elővenné, hogy miként lehetne csapást mérni az orosz gazdaságra.
A Tusk-kabinet máris jelezte, hogy keményebben kíván fellépni a földrészre irányuló orosz energiaszállítások ellen, mivel az a Kreml fő bevételi forrása. A környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy nő az Oroszországból származó szénhidrogénimport, és ez nem jó jel.
Brüsszeli források szerint Orbán arra használja ezt a hat hónapot, hogy gyakorlatilag holtvágányra futtassa a megtorló akciók ügyét. Egy uniós diplomata úgy fogalmazott, hogy Ukrajnában jön a kemény tél, viszont a végéhez közeledik a katasztrofális magyar elnökség. Egyik kollégája ezt megtoldotta azzal, hogy remélhetőleg a jövő évtől villámgyorsan rendezni tudnak mindent, ami fennakadt a magyar obstrukción.
De először is a Bizottságnak kell megfelelő javaslattal kirukkolnia, mivel nem lehet a magyar felet hibáztatni, ha nincs miről tárgyalni. Ugyanakkor az egyhangú döntéshozatal elve miatt az új szankciókhoz is meg kellene szerezni Orbánék beleegyezését.