„Az orvosok azt mondták, nem tudni, mi lesz a kislányunkból, mert egy elég nagy rész hiányzik az agyából”
A cerebrális parézis a leggyakoribb oka a gyermekkorban kialakult mozgásfogyatékosságnak, amelyet a Bethesda Gyermekkórházban robotok segítségével kezelnek. Írásunkban a robotterápiát videóriportban is bemutatjuk.
„Egyhónapos volt a kislányunk, amikor a gyermekorvos észrevette, hogy Linett nehezebben emeli a fejét és azt tanácsolta, nézessük meg a fejlődésneurológián. Kiderült, hogy az agyfélteke egyik fele hiányzik, mivel még a terhesség alatt stroke-ot kapott az anyaméhben” – meséli a most tízéves Linett édesanyja, akinek a várandóssága és a szülése is problémamentes volt.
Linett egyike azoknak a gyerekeknek, akik központi idegrendszeri sérülés vagy bénulás következtében mozgásszervi zavarral élnek. A kislánynak a jobb keze bénult le. „Nagy szerencsénk, hogy már a tünetek megjelenése előtt megkaptuk a diagnózist és Linett pár hónapos korától célzott fejlesztést kapott, azonban a jobb kezét csak segítő, támasztó kéznek tudja használni. Nehezére esik az öltözködés, nem tud például begombolni egy inget, az iskolában ebédkor a tálcát felemelni, vagy két kézzel kinyomni a fogkrémet” – részleteik a szülők.
Életen át tartó terápia
A cerebrális parézis, röviden CP (ez a gyűjtőneve annak az állapotnak, amikor a fejlődés korai szakaszában történt agykárosodás következtében teljes vagy részleges mozgásszervi zavar alakul ki) a károsodás visszafordíthatatlan, de egy életen át tartó, rendszeres fejlesztéssel ki lehet hozni az érintettből a maximumot.
„Az eredmények nagyon eltérőek lehetnek, attól függően, hogy mennyire volt korai a diagnózis és milyen korán kezdték el a fejlesztést. Vannak olyan CP-sek, akik járóképesek, vannak, akik nem, tehát a kiindulóállapot nagyon meghatározza a reális célokat” – mondja ezt már Kis Fanni a Bethesda Gyermekkórház szakorvosa. A CP a leggyakoribb oka a gyerekkori mozgásfogyatékosságnak, előfordulási aránya ezer születésre 1-4 eset.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!
A Bethesdában lehetőség van arra, hogy mozgásukban korlátozott gyermekek a hagyományos terápiás módszereken kívül, robotterápiában is részesüljenek. (A terápia részleteiről alább videóriport látható.) Az intézményben rendszeresen tartanak úgynevezett intenzív terápiás heteket, amikor a mozgásszervi zavarokkal élő gyerekek fekvőbeteg-ellátás keretében gyógytornára, élményterápiára, csoportfoglalkozásra, robotterápiára, funkcionális terápiára járnak és pszichológus is foglalkozik velük.