Az emberiségre is veszélyesnek tartja a mesterséges intelligenciát a megalkotásában részt vevő újdonsült Nobel-díjas
Geoffrey Hinton még a Google-állását is felmondta, hogy szabadon beszélhessen az MI veszélyeiről. Nem áll távol tőle az az aggodalom, hogy az okos gépek elpusztíthatják az emberiséget.
„Megvilágosodásom támadt.“ Így indokolta a múlt hónapban egy interjújában Geoffrey Hinton, hogy tavaly miért adta fel az állását a Google-nél. A fizikai Nobel-díj újdonsült kitüntetettje tavaly óta arról beszél, hogy szörnynek tartja a mesterséges intelligenciát (MI), és nem tekinti lehetetlennek, hogy az MI valamikor embereket öl vagy akár elpusztítja az emberiséget.
Akkor ébredt rá erre, amikor megtapasztalta, hogy a ChatGPT és a hasonló csevegőrobotok olyan szintre jutottak, amelyről ő azt hitte, fél évszázadnyi távolságban van még. Hinton aggódva figyeli, hogy a Google, a Microsoft és más nagyvállalatok (illetve a kormányok) nem fogják vissza az MI fejlesztését, pedig ő ezt a technikát ma már ellenőrizhetetlennek, fejlesztését felelőtlennek tartja.
Az általa is életre hívott MI-t azért kárhoztatja, mert hamisított videókkal választásokat befolyásolhat, nagyon fertőző (valódi) vírusokkal biológiai hadviselést tehet lehetővé, autonóm (emberi beavatkozás nélkül döntő) halálos fegyverrendszereket működtethet, vagy a mostaninál hatékonyabb kibertámadásokra lehet képes.
Az MI körüli vitákban ő ahhoz a táborhoz tartozik, amelyben úgy látják, hogy az MI sok tekintetben már ma fölényben van az emberekhez képest. Egy másik vitapontban pedig nem ért egyet azokkal (köztük Yann LeCun-nal, a Meta MI-főnökével – őt még említeni fogjuk), akik szerint nem lehet baj, mert az MI csak azt teszi, amivel az ember megbízza.