Elnöksége után alkotott maradandót a ma 100 éves Jimmy Carter
Kívülállóként költözött be 1977-ben Fehér Házba, s ugyanúgy távozott négy évvel később a demokrata Jimmy Carter, akit az ezt követő tevékenysége miatt értékel inkább a történelem, s ünneplik a századik születésnapján.
A héten 30 házat építenek a minnesotai St. Paulban a Habitat for Humanity önkéntesei – köztük Garth Brooks és Trisha Yearwood countryzenei sztárokkal –, tisztelegve az előtt a személy előtt, aki fáradhatatlan munkájával ismertté tette a jótékonysági szervezetet. Ő az október 1-jén a 100. életévét betöltő Jimmy Carter volt amerikai elnök, aki még hat éve is szerszámot ragadott (ami a vidéken jellemzően fából készülő amerikai házak esetében inkább fúró, szögbelövő és fejsze, mint kőműveskanál).
A számos betegségen átesett Carter tavaly február óta hospice kezelést kap szülővárosában, a Georgia állambeli Plainsben, abban a házban, amit évtizedekkel ezelőtt épített a feleségével, Rosalynn-nel, aki 2023. november 19-én, 96 éves korában hunyt el. A hétszáz helybéli szinte mindegyike személyesen ismeri az USA 39. elnökét, aki a száz évéből nyolcvanat töltött Plainsben. Ami maradt az az apró település, mint 1924-ben, amikor az apja nevét örökül kapó ifjabb James Earl Carter megszületett.
A világ azonban hatalmasat változott Carter élete alatt. Az USA lakossága száz éve 114 millió volt, jelenleg már több mint 330 millió (a Földé 1,9 milliárdról 8,1 milliárdra gyarapodott). Carter születésekor még életben volt a négy évvel korábban bevezetett szesztilalom, és a tőzsde szárnyalását látva senki nem sejtette, hogy öt évre rá tőzsdekrach következik, majd a nagy gazdasági világválság, ami még szegényebbé teszi az USA déli államait. Két évvel Carter születése előtt szólalt meg a rádióban első elnökként a republikánus Warren Harding. A fiú 14 éves volt, amikor a demokrata Franklin Delano Roosevelt első alkalommal megjelent a televízióban. Most viszont a 100 éves pátriárkát a világot átszövő internet segítségével, akár az űrben keringő műholdak közvetítésével köszönthetik a születésnapján.
Amikor Carter 1977-ben hivatalba lépett, még csak két amerikai exelnököt jegyeztek föl, aki megélte a 90 éves kort: az alapító atyák közé tartozó, az ország élén a második John Adams 1826-ban hunyt el, a 31. elnök, Herbert Hoover pedig 1964-ben. Azóta viszont bővült a kilencvenen túliak társasága: az idősebb George Bush 94, Gerald Ford és Ronald Reagan pedig 93-93 évig élt. Carter megélte az USA történelmének 40 százalékát a függetlenségi nyilatkozat 1776-os elfogadása óta, s a 45 elnökből – önmagát nem számítva persze – 16-nak a kortársa volt. Ha november 5-én Kamala Harris győz, és megéri a január 20-ai beiktatását, akkor a tizenhetediket is kipipálhatja.