Kifogástalan életvitelű gyermekvédők? – „Egy ilyen teszten simán átment volna a bicskei igazgató”

10 perc

2024.09.18. 04:30

2024.09.18. 15:11

Sorra mondanak fel azok a gyermekvédelmi dolgozók, akik nem vetik alá magukat a kifogástalan életvitelt vizsgáló tesztnek. A kérdőív gyermekvédelmi szakértők és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint is jogsértő. Arról, hogy milyen szűrési rendszerre lenne szükség és az megvalósítható-e a magyar gyermekvédelemben, szakértőket kérdeztünk.

A kifogástalan életvitelt vizsgáló kérdőív miatt csak a Cseppkő Gyermekotthoni Központban 18-an mondtak fel a közelmúltban azért, mert nem voltak hajlandóak kitölteni a magánélet számos területére rákérdező vizsgálati lapot. A Fülemüle Lakásotthon sellyei telephelyén pedig – hasonló okokból – ideiglenesen szünetel a feladatellátás, amíg a működéshez szükséges dolgozói létszámot nem tudják biztosítani. A felmondások miatt a Fülemüle érintett telephelyéről 12 gyermeknek kellett elköltöznie.

Felmondási hullám indult a gyermekvédelemben az alkalmassági vizsgálatok miatt

Országosan már hat százalék a távozók aránya, csak a Cseppkő Gyermekotthoni Központból 21-en nyújtották be a felmondásukat eddig.

Nemrég pedig a Népszava írt arról, hogy eddig több mint 260 gyermekvédelemben dolgozó szakember és 113 nevelőszülő már biztosan felmondott a kifogástalan életvitel vizsgálata miatt, ám Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő szerint erről nincsenek pontos adatok. Rétvári Bence államtitkár is csak százalékos arányt adott meg, amikor válaszolt Tordai Bence ellenzéki parlamenti képviselőnek, aki azt kérdezte, hogyan fogják pótolni “a gyermekvédelmi rendszert az új, elhibázott átvilágítás nyomán most elhagyó munkavállalókat”. Rétvári válaszában azt írja, hogy eddig a munkavállalók kevesebb mint 5 százaléka mondott fel, de ebben benne vannak azok is, akik nem az alkalmassági vizsgálat miatt távoztak.

Nem sokkal később azonban a Népszava megkeresésére Fülöp Attila a belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára azt mondta, hogy a gyermekvédelmi dolgozók 1,4 százaléka mondott fel kifejezetten azért, mert nem akarta alávetni magát a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) vizsgálatának. Fülöp értékelése szerint egyébként jobb is, hogy ezek az emberek önként mondtak fel, mert biztosan azért nem töltötték ki a kérdőívet, mert kiderült volna róluk, hogy veszélyesek a gyerekekre. Az NVSZ amúgy eddig 2291 kifogástalan életvitel ellenőrzést fejezett be, négy esetben javasolta a kifogásolható életvitel megállapítását, jellemzően a büntetett előéletre vonatkozó adatok alapján.

Fülöp Attila államtitkár szerint jobb, hogy önként távoztak azok a gyermekvédelmi dolgozók, akik nem mentek bele a kifogástalan életvitelre vonatkozó vizsgálatba

A gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár úgy véli, aki nem veti alá magát a vizsgálatnak, annak takargatnivalója van.

Gyurkó úgy látja, hogy már önmagában nagyon súlyos helyzet alakult ki a gyermekvédelemben, amelyre tartós munkaerőhiány jellemző, de alig esik szó arról, hogy mindez a gyerekeket hogyan érinti.