Véres harcosokat akar a kormányfő: Lázár, Szijjártó vagy Orbán Balázs verekedhet bizalmáért
Pénz és propaganda – a Fidesz erre alapozva érte el páratlan választási sikerszériáját. Most viszont kevesebb a forrás, és a fő üzenetek is megkoptak. Ha Orbán Viktor átalakítja a kormányát, épp arra törekszik majd, hogy vezérgondolatot és pénzt teremtsen 2026-os kampányához.
Sokáig fontosabbnak tartotta Orbán Viktor a kormánya stabilitását, minthogy ciklus közben változtasson annak összetételén, ha egyik vagy másik miniszterével problémák támadtak. Ezért is meglepő, 2022 óta hány változás történt: Palkovics László, Varga Judit és Csák János távozni kényszerült, új minisztériumot kapott Nagy Márton, két részre bontották az igazságügyi tárcát, és létrehozták az energiaügyi minisztériumot.
Nem csak az eddigi átalakítások miatt valószínűsíthető egy küszöbön álló újabb személycsere, Orbánnak új jegybankelnököt kell találnia, és jó eséllyel egyik miniszterét ülteti majd Matolcsy helyére. A HVG munkatársa úgy értesült, nem csak Varga Mihály, de akár Rogán Antal neve is a jelöltek között lehet. Ugyanakkor a kötcsei találkozó után kirakott miniszterelnöki gondolatokból az szűrődött le, hogy a pénzügyminiszter költözik a Szabadság térre, míg Nagy Márton lehet a kvázi gazdasági mindenvivő.
Találgatások tehát vannak, köztük egészen vadak is. Sokszoros kormányátalakítási tervekről írt a napokban Panyi Szabolcs, a Direkt36 és a VSquare oknyomozó újságírója. Négy pletyka jutott el hozzá:
- Pintér Sándor visszavonul, őt a Belügyminisztérium élén Biró Marcell, a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója válthatja.
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf kénytelen leköszönni a honvédelmi tárca éléről, ám az egyelőre nem világos, hogy ki lehet az utódja.
- Gulyás Gergely is távozik miniszteri székéből, belőle berlini nagykövet lesz. A Miniszterelnökség élén a helyére Lázár János vagy Szijjártó Péter lehet a befutó,
- Szijjártó helyére pedig a külügy élén Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója kerülhet.
Ezek a pletykák az utóbbi hetekben, hónapokban a HVG-hez is eljutottak, megerősítést azonban eddig egyik sem nyert. Így elöljáróban két dolgot érdemes rögzíteni: ezek nem légből kapott jóslatok, hanem a kormányzaton belüli helyezkedésekről szóló értesülések, amelyeket manipulatív vagy éppen a közönséget tesztelő szándékkal szivárogtatnak – mindkettőre láttunk példát az Orbán-kormányok alatt. És azt is érdemes tudatosítani, hogy ilyen sok kormánytagot, kulcsembert érintő sorcserét még soha nem csinált ciklus közben Orbán, főleg nem másfél évvel egy országgyűlési választás előtt. Ráadásul a négypontos átépítésből még hiányzik az, amit biztosan meg kell lépnie a miniszterelnöknek: a jegybanki váltás.
A jelenlegi információk alapján körbejárjuk, hogyan alakulhat át a kormány, mi a valószínűbb, és mi tűnik most lehetetlennek, illetve azt is, melyik forgatókönyv mit hozhatna magával.
A kormány belügye
2014, vagyis Orbán összesen harmadik, és zsinórban második kormányának felállása óta minden választás után felröppen a pletyka, hogy Pintér Sándornak elege van, nyugdíjba akar vonulni. Pintér ehhez képest jelenleg is a posztján van, és 76 évesen ő az ország egyik legbefolyásosabb minisztere. Ráadásul ő az egyetlen, aki 1998 óta fix pontja minden Orbán-kormánynak.