Ugrásszerűen többet költenek a világban új katonai repülőkre, Magyarország is kiveszi a részét

4 perc

2024.09.02. 07:15

2024.09.02. 10:56

Öt év alatt legalább negyven százalékkal nőttek az új katonai gépekre szánt kiadások. Már közeledik a hatodik nemzedék is.

Magától értetődő lenne az Ukrajna elleni, 2022 februárjában kezdődött orosz agresszióval magyarázni, hogy tavaly, több mint három évtizeddel a hidegháború vége után újra látványosan megugrottak a világ katonai kiadásai, s az előrejelzések szerint ez a trend még jó pár évig kitart. A múlt évi száguldás azonban nem előzmény nélküli, és nem csak azokban az államokban figyelhető meg, amelyek így vagy úgy érintettek a második világháború óta legsúlyosabb európai fegyveres konfliktusban. A hadseregekre és fegyverekre fordított összegek kilenc éve emelkednek. A Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) számításai szerint tavaly 6,8 százalékos emelkedés után 2440 milliárd dollárra nőttek a globális katonai kiadások, az idén pedig további 5 százalékos bővülés várható.

Mennyit erősödik Ukrajna a nyugatiaktól kapott F-16-osokkal? – interjú Trautmann Balázs katonai újságíróval

Az Ukrajnába érkező F-16-os harci gépek javítják az orosz agresszió ellen harcoló ukrán hadsereg képességeit, ám sok minden függ attól, hogy a nyugatiak milyen eszközöket adnak át a repülőkkel együtt.

A pénzek jelentős része az egyre fontosabbá váló légierőre megy el. A fejlesztésre a legtöbbet költő több mint harminc ország – az átláthatatlan kiadási struktúrát működtető Oroszország és Kína nélkül számolva – 2029-ig 282 milliárd dollárt, az éves magyar GDP másfélszeresét költi új repülőgépek vásárlására. És ebben nem szerepel a gépek fenntartásának, működtetésének és modernizálásának költsége, valamint a repülőkre szerelhető rakéták, manőverező robotgépek és egyéb „függelékek” ára.