Mi vár a tudományra, ha Kamala Harris lesz a következő amerikai elnök? És mi lesz, ha megint Trump?

5 perc

2024.08.26. 17:30

A tudomány és a technológia megrendszabályozása nem megy könnyen az USA-ban, de nem kizárt, hogy Donald Trump – ha másodszor is elnök lenne – újult erővel próbálná meg. Úgy tűnik, Kamala Harris nagyobb barátja a tudósoknak és a fejlesztőknek.

Trump fertőtlenítővel takarítaná ki a fertőzöttek tüdejét – ki ne próbálják otthon! Ezzel a címmel számolt be a HVG 2020-ban, a Covid-járvány tombolása közepette Donald Trump egyik legmeredekebb (ál)tudományos ötletéről. A hivatalban lévő elnök valahogyan úgy képzelte el, hogy ha mindenféle felület fertőtlenítése megöli a vírust, akkor a vegyi anyag az emberi szervezeten belül is alkalmazható a kórokozó ellen. Nemcsak a tudósok háborodtak fel, hanem az egyik szóban forgó szer gyártója is indokoltnak tartotta, hogy figyelmeztesse az amerikaiakat: „Semmilyen körülmények között nem szabad fertőtlenítő készítményeinket az emberi testbe juttatni.”

A volt elnök viszonya a tudományhoz és a technikához a hivatali ideje alatt is ellentmondásos volt, és ma is az. A vélemények megoszlanak, de sokan gondolják úgy, hogy Trump nem annyira tudományellenes, mint inkább nagyon nem érdekli a dolog. Feltűnő volt például, hogy szokatlan késéssel nevezte ki az elnök mellett működő tudományos főtanácsadót. Elnökként inkább csak akkor vált aktívvá, ha valami érdekelte – vagy ha valami bántotta a hiúságát. Egy külföldön csekély feltűnést keltő ügy azzal függ össze, hogy 2019 őszén a Dorian hurrikán veszélyéről Trump a kedvelt fórumán, a Twitteren részben mást írt, mint a meteorológusok. Mint hamarosan kitudódott, az illetékes minisztériumból nyomban le is szóltak az óceán- és légkörkutató hivatalnak (NOAA), mire a hatóság állásfoglalásban helyesbítette (indokolatlanul) a meteorológusok előrejelzését.