Akikre a Fidesz büszke: a feminizmust és a melegjogokat is szemétbe dobná a Patriótákhoz átállt spanyol Vox

7 perc

2024.07.24. 13:00

2024.07.24. 13:31

Évek óta több ponton is összefonódik a magyar kormánypárt és spanyol ideológiai kistestvére, a Vox. Így senkit nem ért meglepetésként, hogy a pártelnök, Santiago Abascal elsők között lépett be a Patrióták Európáért frakciójába az Európai Parlamentben. Az abortuszról, a nők elleni erőszakról és a melegjogokról képviselt nézeteik azonban az extrém szélsőjobboldalon is megállnák a helyüket.

„Bámulattal tisztelik Orbán Viktort Spanyolországban. Magyarország ugyanaz ma Európában, mint Gallia az Asterix és Obelixből, pont úgy állja a sarat a támadásokkal szemben” – vezette fel beszédét idén áprilisban a CPAC Hungaryn Santiago Abascal, a spanyol Vox pártelnöke.

A tisztelettel vegyes elragadtatás nem véletlen, a spanyol szélsőjobboldali politikus évek óta rendszeres látogató Magyarországon, ahol szavai szerint a „Családbarát ország” felirat láttán már a repülőtéren megdobban a szíve. Abascal „tapasztalatszerzés céljából” 2021-ben Novák Katalin akkori köztársasági elnök társaságában tekintette meg a röszkei tranzitzónát, de sokat vendégeskedik a Karmelita kolostorban is.

A két párt szoros együttműködése egyrészt az ideológián, másrészt a kölcsönös hasznon alapul. A viszonylag fiatal Vox mindig is egyfajta ideológiai nagy testvérként tekintett a magyar kormánypártra, amelynek jól jött, hogy a spanyol tömörülés szoros kapcsolatokat ápol a dél-amerikai jobboldallal, így egyfajta összekötőként van jelen a két kontinens jobboldali politikusai között.

Patrióták és pártok
A Patrióták Európáért pártcsaládhoz tartozó pártokat cikksorozatban mutatjuk be. A már megjelent írások itt olvashatók

A Fidesz és a Vox összefonódásai az elmúlt években a gyakorlatban is megmutatkoztak: az Alapjogokért Központ például nemrég irodát nyitott Madridban, amelynek vezetője Farkas Vajk, Novák Katalin egykori kommunikációs igazgatója lett.

A magyar oldalon pedig gyakran előkerül Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhely vezetőjének neve, akit – bár csak kezdő szinten tud magyarul – idén neveztek ki a „magyar felsőoktatás és kutatás nemzetköziesítéséért felelős” miniszteri biztosnak. A magát „wokebuster”-nek nevező Ballester hivatalosan nem kötődik a Voxhoz, de több szakértő is kiemeli a párttal ápolt jó kapcsolatait, és nyilatkozataiban ő sem titkolja, hogy támogatja a Vox által képviselt ideológiát, például a „cancel culture” elutasítását.

Rodrigó Ballester, az MCC műhelyvezetője: “A woke egy szekta, de nem kínál feloldozást”

Napi szinten játszhatná az áldozatot mint heteroszexuális fehér férfi, akit nem kezelnek egyenlőként, mondja magáról Rodrigó Ballester, az MCC Európai tanulmányok műhelyvezetője, aki 2014-2019 között Navracsics Tibor EU-biztosi kabinetjének tagja volt, és az általános és középiskola oktatásért felelt. Magyarországon a romák százezreinek hátrányos megkülönböztetésénél fontosabbnak tartja a transzneműekről vitázni.

Patrióták és pártok
A Patrióták Európáért pártcsaládhoz tartozó pártokat cikksorozatban mutatjuk be. A már megjelent írások itt olvasható.

Nem ért tehát senkit meglepetésként, amikor a Vox elsők között jelentette be, hogy csatlakozik a Patrióták Európáért frakcióhoz az Európai Parlamentben. A spanyolok ezzel a lépéssel nagyobb rizikót vállaltak, mint sok más párt, hiszen ők a Giorgia Meloni-féle Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoportját hagyták a hátuk mögött a Patrióták kedvéért, nem pedig az azóta gyakorlatilag megszűnt ID-t. Ráadásul szélsőjobboldali pártok karanténba zárása miatt így hat EP-képviselőjük bizottsági pozíciókhoz sem jutott, de úgy tűnik, Abascal – Orbánhoz hasonlóan – a hosszú távú, nem pedig a pillanatnyi előnyöket vette figyelembe.