„Te a lányom vagy, mondja. Igen, te pedig az anyám” – Szűcs Teri író demenciáról, visszamesélve előhívott emlékekről

9 perc

2024.06.25. 17:30

A politikai segítő szándékot hiányolja az otthon ápolás megterhelő munkáját végzők nevében a Visszatért hozzám az emlékezet című könyv szerzője, aki sok éve gondozza demenciával élő édesanyját, és a nehézségek dacára a beteg „világos” pillanatainak örömét is megéli, mondja el a HVG interjújában Szűcs Teri.

HVG: „Hogy a saját ágyában haljon meg, ezt szeretném.” Ez után az elmúlást előrevetítő mondat után mennyi írói rafinériát kellett bevetnie, hogy végül ne lehangoló, hanem erőt sugárzó, informatív könyv szülessen a demenciával élő édesanyjáról és a családról?

Szűcs Teri: Fontosnak tartottam, hogy az irodalom lehetőségeivel hűen ábrázoljam azt, ami velünk megesett. Amikor először találkoztunk a demenciával, abszolút nem értettük, mi történik velünk, hogyan lehet ezzel együtt élni. Nemcsak az anyukám további életét nem tudtuk elképzelni, de a sajátunkét sem. A könyv nyitánya azt a sokkot mutatja, ami bennünket akkor ért. A megírásával az volt az egyik célom, hogy ebben a témában kapjanak irodalmi szöveget is azok a családok, amelyek most találják magukat ilyen helyzetben, és nagy kapkodva próbálnak információkhoz jutni. Idővel jobb lett ahhoz a káoszhoz és ijedtséghez képest, amiben az elején találtuk magunkat. Kezdtük megérteni, miben vagyunk, megpróbáltuk megszervezni az életet, és szép, építő perceket is átéltünk közösen. Ezen a ponton a könyv kicsit feloldódik. Próbáltam visszaadni a betegség hullámzását, a fázisait, a harcait és a gondozók szintén változó állapotát. Az elejéhez képest happy end az, hogy még minden főszereplő él. Nyilvánvalóan lesznek majd más fejezetei a valóságos szereplők életének.