Középkori rejtélyek és szinte biztosan királyi csontok várnak ránk a Tihanyi Bencés Apátságban

8 perc

2024.06.09. 17:30

A Tihanyi Bencés Apátságban kiállításon láthatók azok a csontok, amelyekről a 2021 óta tartó kutatások kimutatták, vélhetően I. András királyéi. Mindeközben sok rejtély is kiderült a román kori altemplomról.

 

„András király pedig Németország felé futott, de nem menekülhetett. A Bakony erdejében, a maga udvarában, melyet Zircnek hívnak, meghalt. Eltemették pedig Szent Ányos monostorában, melyet azon király építtetett Tihanyban a Balaton mellett” – írja le Kálti Márk a Képes krónikában I. András király (1046–1060) halálát, aki testvérével, Bélával vívott küzdelemben vesztette életét.

A testvérháború nem volt ritka akkoriban, az pedig kifejezetten tipikusnak volt mondható a XI. századi Magyarországon, hogy a királyok az általuk alapított monostorokba temetkeztek, aminek templomát valószínűleg eleve e célra építették. Talán tisztában voltak azzal, hogy „szakmájukból” adódóan egy kisebb város lakosságának elkárhozásához elegendő bűnt követtek el életük során, ezért úgy vélték, nem árthat, ha egy egész kolostornyi szerzetes őrzi az emléküket és imádkozik a lelkük üdvéért egészen az ítéletnapig.

I. András megkoronázása a Képes Krónikában
Wikipédia / közkincs

Ám csalódniuk kellett. A monostorok közül sok megsemmisült, jellemzően a török időkben, ma legfeljebb a romjaik láthatók. Ha az épületek meg is úszták, mert nagyobb városokban voltak, a sírokat többször feldúlták, kirabolták, a csontokat gyakran szemétre vetették. A XII. században jött divatba, hogy az uralkodók az államalapító Szent István király közelébe, a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikába temetkeztek. Nagyobb biztonságot ez sem adott a sírrablókkal szemben, így Istvánnak is csak a testről leválasztott, csodatévő erővel felruházott és ereklyeként tisztelt jobb keze maradt fenn, illetve üres márványszarkofágja.

A többi ott eltemetett, tizenötre becsült király sírját is kifosztották, a templomot lerombolták, a csontok – egyetlen uralkodó kivételével – összekeveredve egy osszáriumban nyugszanak. III. Béla és felesége sírja elkerülte a rablók figyelmét. Nyughelyüket 1848-ban csatornafektetés közben találták meg és tárták fel, majd később a budapesti Mátyás-templomba vitték, ahol Ferenc József a saját költségére síremléket állított nekik.