Deutsch Tamásnak csak mellékesből bejön évi 18 millió: egyre jobban megy az EP-képviselő ügyvédi praxisa

4 perc

2024.05.14. 04:30

2024.05.14. 12:41

Deutsch Tamás egyéni ügyvédként úgy is majdnem megháromszorozta – és ezzel másfél millió forintra növelte – havi extra bevételét, hogy európai parlamenti képviselősége mellett saját állítása szerint is csupán akkor foglalkozik ügyvédi munkával, amikor ideje engedi. A magyar EP-képviselők közül az övénél több mellékjövedelme csak egynek van.

Egy nemrég nyilvánosságra került jelentés szerint a 705 fős Európai Parlament tagjai közülük 180-an kapnak fizetést valamilyen mellékállásból, ami a képviselők nyilvánosan elérhető jövedelembevallásából is kiderül. Ezen fel kell tüntetni, hogy milyen forrásból milyen mértékű bevételre tesz szert az adott képviselő, ami elsősorban a tevékenységeik közötti összeférhetetlenség kizárását szolgálja, illetve annak feltárását, hogy külső befolyástól mentesen végzik-e az európai ügyek képviseletét.

„Főállásukért”, a képviselőségért nettó 7854 euró, mintegy 3 millió forint tiszteletdíj jár a képviselőknek – ezenfelül kapnak még általános és utazási költségtérítést stb.

Mint EP-képviselő, természetesen Deutsch Tamás is közzétette bevallását a mellékjövedelmeiről. Ebből kiderül, hogy Deutsch egyéni ügyvédként dolgozik a képviselőség mellett, és úgy tűnik, egyre jobban megy a praxisa. Míg a képviselői mandátum elnyerése előtti hároméves időszakra bruttó 1500 euró (kb. 585 ezer forint) havi jövedelmet tüntetett fel, addig ez mostanra 1,5 millió forintra emelkedett – ezzel neki van a második legtöbb mellékjövedelme a magyar EP-képviselők közül.

EP-képviselők mellékjövedelmei: Trócsányi László keresi a harmadik legtöbb pénzt

Bár egy európai parlamenti képviselő alapfizetése 8757 euró (3,3 millió forint), mégis, hetven százalékuknak van valamilyen mellékállása. Közülük azonban csak 180-an kapnak pénzt is ezért. A Transparency International megvizsgálta és közzétette azt, amit erről tudni lehet.

Deutsch jogi karrierje már a képesítés megszerzése előtt is adott témát: Orbán Viktor a Fidesz 1998-as választási győzelme után neki szánta az újonnan létrehozott ifjúsági és sportügyek vezetését a kormányában, ám ennek feltételéül szabta, hogy megszerezze a diplomáját. „A kormány nem teheti meg, hogy államvizsga, diploma nélküli ember legyen bármely tárca élén” – mondta akkor Orbán.