CT helyett egy 20 perces vizeletvizsgálattal kimutatható lehet a tüdőrák

1 perc

2024.05.13. 12:00

2024.05.13. 12:46

Egyszerűvé, sugárterhelés nélkülivé teheti a tüdőrák szűrését amerikai kutatók új módszere.

A Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) kifejlesztett eljárás során nanorészecskéket kell belélegezni, és utána elég egy vizeletvizsgálat annak kimutatásához, hogy van-e tüdődaganat. Ez a megoldás helyettesíthetné vagy kiegészíthetné a tüdőrák diagnosztizálására leggyakrabban használt, alacsony dózisú számítógépes tomográfiát (CT-t).

A daganatok megjelenése ugyanis aktivizálja a proteázokat; ha az MIT által kidolgozott vizsgálat során a tüdőbe bekerülő nanorészecskék túl aktív ilyen enzimekkel találkoznak, akkor kis részecskék hasadnak le róluk. Ezek a részecskék felhalmozódnak a vizeletben, és egy egyszerű papírcsíkos teszttel kimutathatók.

Az érzékelőknek már voltak korábbi verzióik is, amelyek más daganatos területeket, például a petefészket vagy a májat célozták, de azokat intravénásan kellett beadni. A tüdőbe lélegezhető aeroszol könnyebben kezelhető, és olcsóbb is. A kutatás kezdeti szakaszában tömegspektrometriát használtak a vizeletminta elemzésére, ez azonban drága berendezést igényel. Később a kutatók létrehoztak egy laterális áramlási tesztet, amely lehetővé teszi az árulkodó részecskék papír tesztcsíkokkal történő kimutatását. A csíkokat úgy tervezték, hogy akár négyféle különböző levált részt detektáljanak, amelyek más-más proteáz jelenlétét jelzik. Az is előnyös, hogy nincs szükség a vizeletminta előkezelésére vagy feldolgozására, egyszerűen 20 percet kell várni, és már le is olvasható az eredmény.

A kutatók genetikailag módosított, tüdődaganatos egereken tesztelték az eljárást. Először húsz, különböző proteázok kimutatására szánt érzékelő adatait gyűjtötték össze, majd gépi tanulási algoritmus segítségével elemezték az eredményeket. Végül sikerült négy érzékelő kombinációját azonosítani, amelyek pontos diagnosztikai eredményt adtak. Emberi felhasználás esetén persze elképzelhető, hogy több szenzorra lesz szükség, de ez csupán több papírcsík használatát jelenti – vélik a kutatók.