Bemutatjuk, hogyan építette fel a hallgatás falát Vásárhelyi János a bicskei gyermekotthonban
Bár Balog Zoltán már régen tudott a bicskei pedofilvádakról, nem sikerült a meggyanúsított igazgatót rövid úton eltávolítania a gyerekotthonból. Vásárhelyi János gyanús körülmények között érkezett az intézménybe, amely életvitelszerű lakhelye lett, és ahol függő helyzetek sorát teremtette meg. Politikai következményük sosem lett a bizonyítást nyert bűncselekményeknek.
Tíz hónap és egy figyelmes olvasó kellett, hogy a kegyelmi botrány kirobbanjon, és K. Endre elengedett büntetésébe belebukjon Orbán Viktor környezetének három, kirakatba tett alakja. Azon viszont könnyen túlfutott a magyar nyilvánosság, hogy hány év telt el, és hány félrenéző munkatárs kellett ahhoz, hogy az ügy mögött húzódó pedofil bűnténysorozatnak végül következménye legyen.
Pedig már az egész ügy origójában is egy gyanús távozás állt. A pedofíliáért jogerősen elítélt Vásárhelyi János úgy kerülhetett egykoron a bicskei gyermekotthon élére, hogy előző iskolai munkahelyéről egy szexuális zaklatással kapcsolatos ügy miatt kényszerült távozni – erősítette meg több forrásunk.
Akkor ehhez egy szülői panasz is elegendő volt. Ám még a rendszerváltás politikai zavarában is érthetetlen Vásárhelyi ezt követő igazgatói kinevezése 1990-ben. Igaz, az ő szemszögéből hidegrázóan logikus döntés lehetett új munkahelyének megválasztása: egy gyermekotthonban nemigen kell panaszkodó szülőktől tartania.