Háború vagy béke, lehet választani? – Tajvan elnökjelöltjei nem finomkodnak sokat a szavazók győzködésénél
A kormánypárt jelöltjének győzelme esélyes a holnapi tajvani elnökválasztáson, ami így megerősítheti Tajpej távolságtartását Pekingtől. A Kínához való viszonyt eltérően ítéli meg a három vetélytárs, de azzal egyik sem kampányol, hogy Tajvan legyen Kína része.
A 24 milliós Tajvan szombaton választhat: demokráciát akar vagy autokráciát, háborút vagy békét, esetleg a két szélsőség között a higgadt középutat. Ezekkel az ellentétpárokkal fogalmazta meg a programját a három elnökjelölt, akik az utolsó pillanatokig kampányolnak nagygyűléseken és kisebb eseményeken, éjszakai piacon és templomokban – utóbbiak a sziget politikai életében fontos szerepet játszanak. A választást hagyományosan a színek is segítik: a kormányzó Demokratikus Haladó Párté (DPP) a zöld, a nacionalista Kuomintangé (KMT) a kék, a csupán 2019-ben alakult centrista Tajvani Néppárté (TPP) pedig a fehér.
"Történelmi szükségszerűség" Tajvan és Kína újraegyesítése Hszi Csin-ping szerint
A kínai elnök újévi beszédében elkerühetetlennek nevezte az újraegyesítést.
A demokrácia az utóbbi nyolc évben, a DPP-zöldben elnökké választott Caj Ing-ven két mandátuma alatt – a tajvani alkotmány harmadikat nem engedélyez – erősödött meg, s
a vívmányok megőrzésének fontosságát hangsúlyozza a 64 éves Laj Csing-tö (William Lai) alelnök,
aki négy éve még Caj pártbeli kihívója volt, tavaly áprilisban viszont a hivatalos utódjelöltje lett. Szerinte az autokrácia irányába vezető visszaút nyílna meg, ha az elnöki posztot a Tajvant 1948–2000, majd 2008–2016 között irányító KMT politikusa, a 66 éves Hou Jü-ih nyerné el.