Beszédes firkák József Attila rajzai – de mit keres a költőóriás a bridge-rovatban?
Az irodalomtörténeti kutatások közül az egyik legrészletesebben feltárt életmű József Attiláé, ám a költő öngyilkossága után évtizedekkel is fel-felbukkannak ismeretlen momentumok. Akár költészet napi meglepetésnek is tekinthető az a három elfeledett rajzocska, amely a magyar őspletykalapból köszön vissza az utókorba.
„József Attilának, a kitűnő költőnek, duplán jó napja volt a múlt héten. Délután a rádió 50 pengőt számolt le a kezeihez a felolvasott verseiért, este pedig táviratot kapott Hódmezővásárhelyről, hogy húgának Ádám nevű kisfia született.” E két örömhírről 1935. november 17-én számolt be a múlt század első felének legnépszerűbb bulvárlapja, a Színházi Élet.
A jóindulatú pletykálkodással műfajt teremtő képes hetilap sokezernyi közleménye között megbúvó híradás ez idáig elkerülte a József Attila-kutatók figyelmét. A rövid, ám nagyvonalúan pontatlan cikk és az alatta közölt „rögtönzött” vers érdekes adalékokkal szolgál a költő életművéhez és élettörténetéhez, a szöveg melletti illusztráció – a poéta három „sajátkezű” rajzocskája – pedig kisebbfajta szenzáció.