Sok zöldség, kevés fürdés, szabadfoglalkozás – mi lenne, ha az MI szervezné az életünket?

6 perc

2023.12.31. 12:30

Vajon tart-e ott a mesterséges intelligencia, hogy helyettünk szervezze le a mindennapjainkat? Képzeljük el azt, hogy már a gondolkodás fáradalmait is gépek végzik el helyettünk, nekünk csak néha rá kell pillantanunk a telefonunkra, vagy az okosóránkra, hogy lássuk, milyen feladatokat írt elő nekünk az MI. Lemodelleztünk egy MI-vezérelt napot a szabadon elérhető szoftverek használatával.

Reggel 7 óra van és egy valódinak tűnő női géphangra ébredünk. Előzőleg gondosan kiválasztott egy olyan dallamot is, amely pozitív érzéseket kelt bennünk és a természet hangjaival keveri a kedvenc zenei műfajunkat, ennek hangerejét pedig fokozatosan emeli. Közben egy motiváló napi idézetet is elmond, holnap pedig kitalál majd egy másikat, hogy ne lehessen megunni. „Mossa meg az arcát, és öltözzön fel!” Hangzik el az utasítás az okosotthon hangszórójából. „Igyon egy pohár vizet, hogy hidratált maradjon, utána vesse be az ágyát!” A feladat végrehajtása közben már hallani, ahogyan a reggeli hírösszeállítás előzenéjét játssza. A Google Newst indítja el, amely összegyűjti a nemzetközi hírügynökségek reggeli hírműsorait.

Eközben üzenet érkezik a telefonunkra: „Törekedjen kiegyensúlyozott reggelire, amely fehérjeforrásokat, teljes kiőrlésű gabonát és gyümölcsöt vagy zöldséget is tartalmaz, majd igyon egy kávét.” A szöveggel egy receptajánlat is jön, amelyhez a hozzávalók biztosan megtalálhatók a háztartásunkban, hiszen az MI számontartja a konyha teljes felszereltségét az okoshűtő adatai és az általa összeállított bevásárlólisták ismeretében.

A hírek hallgatása közben elkészítjük és elfogyasztjuk a reggelit, majd 8 órakor újabb üzenet érkezik arról, hogy ideje indulni az irodába, erre rákoppintva megnyílik a térkép is a megtervezett útvonallal, amelyet a Google Maps MI-je a reggeli forgalmat figyelembe véve jelölt ki nekünk. Az úton a Maps időben figyelmeztet, ha kell sávot váltanunk vagy kanyarodnunk, egy zenehallgatási szokásokat megfigyelő szoftver pedig összeállítja a műsorlistát, amit a Spotify-on hallgathatunk, amíg beérünk.

Hogyan lehet havi 7400 forintból felvenni és megtartani a legkiválóbb gyakornokot?

Még inkább csak szokják és tanulják a mesterségesintelligencia-alapú eszközök használatát a marketingesek - derült ki körkérdésünkből. Igaz, maga az MI is hasonló cipőben jár. Ugyanakkor az már most biztos, hogy bizonyos folyamatok könnyedén felgyorsíthatók így.

„Kezdje el a munkanapját, rangsorolja a feladatokat, és ellenőrizze az e-maileket. Iktasson be rövid szüneteket, amíg kinyújtózkodik vagy sétál egyet” – utasít az MI, persze csak hétköznapokon. A telefonunk átáll "ne zavarjanak" üzemmódba és a munka elkezdődik.