Mi az a morális pánikgomb, amit csodafegyverként használ a Fidesz?

7 perc

2023.12.05. 07:10

Hasznos propagandaeszköz a Fidesz kezében a pánikkeltés, mert ezzel létre tud hozni egy „nem gondolkodó csoportot", amely mindig megszavazza. És minél erősebb a politikai megosztottság, annál jobban tud hatni a Fidesz a saját táborára. Megvan a magyarázat arra is, miért nem tudja túlzásba vinni a riogatást.

Törésvonalak
Egyre élesebbnek tűnik a társadalmi megosztottság Magyarországon. Miért van ez így és hogyan jöhetünk ki belőle? Erről szól cikksorozatunk, amelynek eddig megjelent cikkeit ide kattintva találja.

A Brüsszel-ellenes nemzeti konzultációval ismét megnyomta a „morális pánikgombot” a Fidesz, vagyis egy nem valódi veszélyhelyzet felfújásával klasszikus pánikot kelt – mondta a hvg360-nak Sik Endre szociológus.

„A kormánypárt 2015 óta a nemzeti konzultációkkal és a népszavazásokkal (például a „gyermekvédelmi” népszavazással) csaknem hússzor nyomta meg a morális pánikgombot, miközben azt is nagyon határozottan közli a „Néppel”, hogy egyedül Ő képes megoldani a válságot, eloszlatni a félelmeket, illetve csak Ő képviseli a jó erkölcsöt és a valóságot” – fogalmaz Sik.

Az orosz-ukrán háború és a covid-járvány alatt elhangzott kormányzati nyilatkozatok a kutató szerint nem tartoznak ebbe a körbe, hiszen ott valódi veszélyhelyzetről volt, illetve van szó.

A morális pánikgomb nagyon hasznos propagandaeszköz a Fidesz kezében:

ennek segítségével létre tud hozni egy olyan, nem gondolkodó, ösztönösen cselekvő csoportot, amely jól mozgósítható a választáson, és fenntartja a Fidesz hatalmát.

A demokrácia látszata is fennmarad, és a kormánypártnak erőszakot sem kell alkalmaznia. Sik szerint tehát „információs autokráciában” élünk, ami azt jelenti, hogy a hatalom nagyban támaszkodik az információ feletti hegemóniájára.