Az elsőfokú bíróság szerint meg lehet nézni, mi van Nógrádi Györgyről az állambiztonsági levéltárban

6 perc

2023.11.21. 11:10

A fideszes médiából jól ismert Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő és a fideszes médiát alakító Ómolnár Miklós bulvárpápa sem tartja magát közszereplőnek, így akadályozva azt, hogy civilek hozzáférjenek az állambiztonsági levéltárban a róluk esetleg megtalálható anyagokhoz. A civilek a bírósághoz fordultak, Nógrádi esetében első fokon már ki is mondta a Fővárosi Törvényszék, hogy közszereplő. Ómolnár Miklósról később születhet döntés.

Ha Nógrádi Györgyön múlik, nem derül ki, őriz-e, s ha igen, milyen titkokat róla az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL). A médiában rendszerint biztonsági szakértőként megszólaló Nógrádi ugyanis éppúgy nem tartja magát közszereplőnek, mint a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványon (KESMA) belül a Ripost, a Bors és a Lokál című lapok felelőse, a Story magazin egykori főszerkesztője, Ómolnár Miklós. Miután ugyanis egy civil aktivistákból álló társaság tagjai hónapokkal ezelőtt több politikus és közéleti szereplőre vonatkozóan kérték betekintést az ÁBTL-nél őrzött egykori titkosszolgálati iratokba, Ómolnár és Nógrádi is úgy nyilatkozott: nem minősülnek közszereplőnek.

A törvény szerint ugyanis bárki megismerheti azokat a történeti levéltárban őrzött iratokat, amelyek a közszereplő hivatásos alkalmazott, a közszereplő operatív kapcsolat és a közszereplő hálózati személyek azonosításához szükségesek. Ebben az esetben az ÁBTL nyilatkoztatja az érintettet, hogy közszereplőnek tartja-e magát, mert ez szükséges ahhoz, hogy aki meg akarja ismerni az iratokat, megismerhesse.

Ez történt Nógrádi és Ómolnár esetében is, ám mindketten úgy nyilatkoztak, hogy nem közszereplők. A kérelmezők viszont éltek a jogorvoslattal, így először Nógrádi, majd Ómolnár ügyében fordultak a Fővárosi Törvényszékhez, kérve állásfoglalását az ügyben. Ebben az esetben a bíróságra hárul a feladat, hogy eldöntse: az érintett közszereplő-e vagy sem? Ez egy úgynevezett „közszereplői minőség megállapítása iránti nemperes eljárás", amelyben a bíróság tárgyalás nélkül dönt.

Fedőneve: állambiztonság. A titkosszolgálatok irányítása 1990 után is a régi kezekben maradt

Hiába ígérte meg az Orbán-kormány többször is - legutóbb a 2018-as választások előtt -, hogy hamarosan teljes körűen kutathatók lesznek az ügynökakták, a rejtélyes mágnesszalagokon tárolt adatok ismerete nélkül továbbra sem tudható, hogyan mentették át magukat az állampárti állambiztonság emberei a rendszerváltás után a jelenleg is működő nemzetbiztonsági szervek tagjai közé.