Anne Applebaum: Kiderült, milyen jól tette az EU, hogy szembeszállt Kaczynskiék kormányával
A cikkét a patinás, 1857-ben alapított amerikai lapban, az Atlanticben publikáló Applebaum szerint a lengyel ellenzék sikerének az egyik következménye az lehet, hogy Donald Tusk véget vethet az állandó viszálykodásnak Brüsszellel, Berlinnel és Párizzsal.
Az amerikai történész-újságíró szerint a vasárnapi választás pont akkora meglepetést hozott, mint amikor a rendszerváltás idején járultak az urnákhoz az emberek: minden mesterkedése ellenére is megbukott a hatalom. A PiS propaganda szócsővé változtatta a közmédiát, politikai irányítás alá vonta az államapparátust, sőt még katonai titkokat is kiszivárogtatott az ellenzék lejáratására.
A szerző, akinek férje Radek Sikorski lengyel EP-képviselő, az előző két Tusk-kormány külügyminisztere, arra hívja fel a figyelmet a The Atlanticben, hogy a mostani fordulat természetesen nem mérhető ahhoz, ami 1989-ben történt. De a lengyeleknek ezúttal is decentralizálniuk kell az államot, illetve újra kell építeniük a demokráciát.
Az új lengyel kormányra nagy feladat vár, a PiS még őrizni fogja befolyását, írja Piotr Buras újságíró-elemző
A társadalom a választás után is megosztott marad. A Jog és Igazságosság azért veszített, mivel már nem tudta elhitetni, hogy jólétet és stabilitást teremt. Sok szavazópolgár hátat fordított neki, miután előzőleg éppen gazdasági megfontolásokból csapódott a párthoz, írja az Európai Külkapcsolati Tanács varsói irodájának vezetője.