Lengyelországnak vége, ha a másik fél nyer – a kormány és az ellenzék is ezt üzeni a választóknak
A változás esélyét érzi Lengyelországban a vasárnapi választások előtt a világos politikai táborokba rendeződött ellenzék, a kormányzó jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt pedig minden eszközt bevet, amit nyolc év alatt begyűjtött. A vezetője, Jaroslaw Kaczynski a 2015-ös hatalomra jutásuk óta Orbán Viktor illiberális kottájából játszik.
A lengyel kormány és az ellenzék is másikat láttatja az ország tönkretevőjének a kampány – ez a politikai üzenetek magva abban a választási kampányban, amilyenhez
hasonlóan indulatosat nem lehetett tapasztalni az 1989-es rendszerváltás óta.
A kisebb szövetségeseivel összefogva Egyesült Jobboldal néven kormányzó jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt szerint ha vasárnap nem ők nyerik meg a sorrendben harmadik egymást követő választást, s nem maradnak hatalmon, akkor odavész a lengyel nemzet, mert annak sorsát a migránsokat az országra szabadítani akaró Brüsszelből irányítják majd.
Fülke: Marad-e a lengyel „Orbán-rezsim"? - avagy egy ismerős választás előzetese
Ki vezeti valójában Lengyelországot és ki vezetné, ha harmadszor is győzne a Fidesz ideológiai testvérpártja? Egy az egyben ugyanaz a state capture zajlott-e Lengyelországban, mint nálunk? Mi a különbség Donald Tusk Polgári Koalíciója és a Márki-Zay Péter-féle összellenzék között? Miről szól a választással egybekötött népszavazás? És kik dönthetik el Lengyelország közeljövőjének sorsát?
Az ellenzéki pártok szerint viszont ha harmadszor is a – híveit négy, célzottan populista népszavazási kérdéssel is mozgósító – PiS kerül kormányra, akkor bevégzi az illiberális állam kiépítését, a fékek és ellensúlyok maradékát is felszámolja, orbáni Magyarországot csinál Lengyelországból, amelyet páriává tesz az EU-ban, ha éppen ki nem vezeti onnan.