Legenda még Reinhold Messner? És hogyan lehet eltéveszteni egy hegycsúcsot?
Nem járt mind a 14 nyolcezres hegy csúcsán Reinhold Messner, teljesítményét törölték a Guinness Rekordok Könyvéből, és helyette az amerikai Ed Viesturst ismernék el csúcstartónak – robbant a „bomba” a héten. Ezzel vajon megbukott Messner, a hegymászólegenda? Kevesebbet ér a teljesítménye? Ezekre adunk választ.
Nem Reinhold Messner volt az első ember, aki valaha 8 ezer méteres csúcson állt, azonban ő volt az első, aki – először párban, majd 1980-ban egyedül – oxigénpalack használata nélkül jutott fel a Mount Everest csúcsára. Teljesítménye azért is kiemelkedő, mert előtte azt is kevesen hitték el, hogy az ember képes egyáltalán túlélni olyan magasságon.
Messner akkor már az úgynevezett alpin stílusban mászott, ami azt jelenti, hogy az alaptáborból először maga viszi a felszerelését egyre feljebb, majd vissza-visszatér a táborba, és miután megfelelően alkalmazkodott a magassághoz, a táborból már csak egy kisebb sátorral indulva járja meg a csúcsot, előre felvitt felszereléséből menet közben magához véve, amire szüksége van. Az addigi gyakorlattal szemben bizonyította, hogy ez így is lehetséges, nem kell egy 50-100 fős csapat támogatása a sikerhez.
Első nyolcezresét, a Nanga Parbatot 1970-ben mászta meg, egy nagyobb expedíció egyik tagjaként. Egy különleges útvonalat, a 4600 méteres Rupal-falat megmászva elsőként ért fel a csúcsra, majd a másik oldalon, a Diamir-falon ereszkedett le szintén kiváló mászó öccsével, Günther Messnerrel együtt, aki az expedíció során életét vesztette.
Magyarországon járt az ember, aki lelőtte a jetit
Először mászta meg oxigénpalack nélkül az Everestet, majd először mászta meg egyedül is, és még mindig csak 40 éves volt. Aztán átszelte a Déli-sarkot, átkelt homoksivatagon, megfejtette a jeti titkát, és miután 72 évesen még fiatal, új kihívásokat keres. A világhírű hegymászó, Reinhold Messner először tartott előadást Magyarországon, beültünk meghallgatni.
Haláláért évtizedekig Reinhold Messnert hibáztatták, azt állítva, felelős a tragédiáért, mert a csúcssiker érdekében magára hagyta legyengült öccsét és nem kért segítséget. Messner ezt tagadja, a Nanga Parbat megmászásáról szóló könyvében azt írta, mindketten elérték a csúcsot, és a rossz látási viszonyok miatt elvétették az irányt lefele. Testvére a hegyi betegség tüneteit produkálta, emiatt lassúak voltak, és hiába látta őket a távolból az expedíció másik két, éppen a csúcsra tartó tagja, nem segítettek nekik. Az persze elképzelhető, hogy félreértették egymás jelzéseit. Messner arról írt, hogy már majdnem leértek, mikor öccse lemaradt, és valószínűleg elsodorta a lavina. A kimerültségtől egyébként majdnem ő is odaveszett. Reinhold Messner szerint az ő igazát bizonyítja, hogy pár évvel később megtalálták Günther Messner maradványait azon az útvonalon, ahol ő is lement.