Hiába bukott meg Schadl és korrupt csapata, nincs garancia, hogy a végrehajtói világ tiszta lesz
Tartozásrendezés helyett a legszegényebb háztartások fokozódó eladósodása az ingatlanárverések következménye Magyarországon – derül ki egy friss tanulmányból.
A családbarát politikus mezében tetszelgő Novák Katalin államfő minap, a demográfiai csúcson bemutatott 12 pontjából csak az egyik legfontosabb elem maradt ki: a legkiszolgáltatottabb, adósságspirálba került családok védelme. Az ő kezüket láthatóan elengedte a kormány. Igaz, sokkal kevésbé alkalmasak az Orbán-éra családvédelmi lépéseinek demonstrálására, mint a kedvezményes hitelekkel, családi otthonteremtési kedvezménnyel megtámogatott, stabil jövedelmű középrétegek.
Miközben Novák a rendezvényen meghirdette a családok „szabadságharcát”, az öt éve indult független társadalomtudományi műhely, a Periféria Közpolitikai és Kutatóközpont közzétette elemzését az elmúlt egy év ingatlanárveréseiről. Ezek száma a koronavírus-járvány miatti vészhelyzet feloldása után megugrott, ám a rezsi elszállása, az infláció, a reálbérek esése okozta családi csődök még nem jutottak el eddig a végső fázisig. A vizsgált végrehajtások jelentős része öt évnél régebben, sőt gyakran még a 2008-as devizaválság kapcsán, 2009–2014-ben indult.
A végkövetkeztetés így is lesújtó: „Az ingatlan-végrehajtások felerősítik a társadalmi és területi egyenlőtlenségeket, növelik a lakásvesztés kockázatát.” Czirfusz Márton és Bodor Krisztofer kutatók a 2022 szeptemberétől mostanáig befejezett (érvényes licittel lezárt vagy épp sikertelen) árveréseket nézték végig a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) adatai alapján: 21 ezer darab, összesen közel 200 milliárd forint értékű ingatlan sorsát. Az alapvetően lakóházak, lakások többsége ötmillió forint alatti értékű, s az átlagáruk sem éri el a tízmilliót – vagyis jellemzően az ország szegényebb régióban élőkről van szó.
Saját dobra vert battonyai házukat vásárolták vissza - a végrehajtónak ezért is jár jutalék
Békés megyében is ezer sebből vérzik a végrehajtási rendszer. Az adósok árverésekre szakosodott "vállalkozói" rétegről beszélnek, az ombudsmant két éve nem tesz semmit, a jogvédők az Alkotmánybírósághoz fordulnak.