Paradicsomi nyugalom és Lagzi Lajcsi felmenői: kerületmustra Swrwktől Soroksárig
Korábban nem jártam Soroksáron, a Molnár-sziget létezése pedig teljesen kimaradt. Pedig érdemes autóba vagy HÉV-re pattanni és eltölteni egy napot Budapest legfiatalabb kerületében, Soroksáron. Szeptemberben több új kiállítás is nyílik a helyi galériában és a Helytörténeti Gyűjteményben, a Molnár-sziget pedig tökéletes helyszín arra, hogy az ember kikapcsoljon a hétköznapi robotból.
„Amint a fővárosból vezető villamosvonat elhagyja Pestszenterzsébet városát, azonnal feltűnik egy ragyogóan tiszta, gondozott, szépen épített házakból álló, virágos kertekkel ékes, jólétet tanúsító nagyközség: Soroksár. Már a község külső képén meglátszik, hogy itt egy vallásos, ügyes és fáradtságot nem ismerő, hangyaiszorgalmú, a tisztaságra nagy gondot fordító élelmes nép lakik.”
Így jellemezte 1936-ban az akkor még nem Budapest részét képező Soroksár nagyközséget a Magyar városok és vármegyék monográfiája. Nem tisztem megítélni, hogy a mostani soroksáriak mennyire vallásosak vagy szorgalmasak, de azt állíthatom, hogy egy hétvégi napot – akár gyerekekkel közösen – érdemes eltölteni Budapest legfiatalabb kerületében, Soroksár belvárosában és a közeli Molnár-szigeten.
Budapest centrumától nagyjából 30 perc kocsiútra van Soroksár belső része, utunk a Hősök terénél kezdődik, ami gyakorlatilag a kerület kulturális szívcsakrája, itt kapott helyet a Galéria '13 képzőművészeti galéria, illetve a tér mögött található a Helytörténeti Múzeum és a Fedák Sári színház is.