Osztódással szaporodtak a pártok az elmúlt 20 évben. Emlékszik még rájuk?
A rendszerváltás éveit jellemző pártalapítási láz az elmúlt két évtizedben sem csillapodott. A 2002-es választások után különböző motivációkkal létrehozott formációk közül alább azoknak a születési körülményeit idézzük fel, amelyeknek – hasonlóan az exjobbikos Vona Gábor új pártjához – volt valamilyen jelentősebb pártelőzményük, illetve vezetőjük ismertsége okán legalább a minimális ötperces hírnév megadatott nekik.
A Nép Pártján: A Jobbik korábbi elnöke, Jakab Péter alapította, miután párttársai tavaly leváltották.
Demokratikus Koalíció: A 2010-es választási vereség után az MSZP-n belül, Gyurcsány Ferenc platformjaként indult. A Mesterházy Attila pártelnökkel vitába került volt kormányfő és követői 2011-ben formálisan is megalakították a sokáig Gyurcsány egyszemélyes produkciójaként működő formációt. A DK a kevés elkötelezett Gyurcsány-rajongón kívül hosszú ideig nem mozgatta meg a választók fantáziáját, ám – részint Dobrev Klára szerepvállalásának köszönhetően – ma az ellenzék legerősebb pártja.
Együtt: Az olasz Olajfa koalíció mintájára 2013-ban jött létre, a civilségét hangoztató balközép ellenzéki ernyőszervezetként. A Bajnai Gordon politikai visszatérését előkészítő párt nemcsak az Orbán-kormányt, hanem az 1990 óta regnáló teljes politikai elitet ígérte meghaladni, a Fidesztől és az MSZP-től egyaránt távolságot tartva. Az alapítók – a Haza és Haladás Egyesület (Bajnai Gordon), a Milla (Juhász Péter) és a Szolidaritás Mozgalom (Kónya Péter) – mellé hamar becsatlakozott az LMP-ből kiszakadt Párbeszéd is. Később Juhász Péter vezette, 2018-ban megszűnt.
Iszomm: Az ex-MSZP-s Szanyi Tibor – inkább rövidítéséről ismert – Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom nevű, 2020-ban alapított pártja.