Hogyan oldjuk fel az örökölt traumákat? – 7. rész: Amikor megtanulunk azonosulni az érzelmi örökséggel
Akiket szeretünk, és akik felneveltek minket, bennünk élnek. Megtapasztaljuk a lelki sérelmeiket, látjuk az emlékeiket álmainkban. Családi traumáik tudattalanul is összeköthetnek minket a múlttal. Bár többnyire nem vagyunk ennek tudatában, a titkok, a múltban elszenvedett traumák befolyásolják az életünket, és meghatározzák a cselekedeteinket a jelenben. A neves pszichoanalitikus, Galit Atlas átütő erejű könyve saját életútján és páciensei történetein keresztül mutatja be, hogyan következnek a hibás döntéseink és megakadásaink az érzelmi örökségünkből. Ugyanakkor segít, hogy tudatosítsuk és feloldjuk ezeket, és elinduljunk végre a kiteljesedett élet felé. A kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki. Ez sorozatunk befejező része.
A szeretet, az életbe való befektetés, az alkotás és az álmok megvalósításának képessége folyamatos párbeszédben áll azzal, hogy mennyire tudunk érzelmi igazságokat keresni, elviselni a fájdalmat, és gyászolni.
Bár a gyógyuláshoz vezető út mindenkinél más és más, mindegyik azzal az elhatározással veszi kezdetét, hogy hozzálátunk a kereséshez, kinyitjuk az ajtót, és ahelyett, hogy elfordulnánk a múlt sérelmeitől, szembenézünk velük. Úgy döntünk, hogy kibontjuk érzelmi örökségünket, és aktív cselekvőként rendeltetéssé alakítjuk a sorsunkat.
Mások titkai a saját rejtélyeinkké válnak, a mi titkaink pedig óhatatlanul mások elméjében találnak menedéket, és ott bújnak el. Minél mélyebben rejtőznek ezek a titkok, annál inkább idegenné válunk önmagunk számára, fogságban vergődünk, és félünk megismerni a dolgokat, vagy félünk attól, hogy minket ismerjenek meg. A múlt szellemei ott élnek a tudattalanunkban. Bizonyos fokig mindannyian kapuőrökként óvjuk a kimondhatatlant.