Hogyan oldjuk fel az örökölt traumákat? – 6. rész: A bánat íze
Akiket szeretünk, és akik felneveltek minket, bennünk élnek. Megtapasztaljuk a lelki sérelmeiket, látjuk az emlékeiket álmainkban. Családi traumáik tudattalanul is összeköthetnek minket a múlttal. Bár többnyire nem vagyunk ennek tudatában, a titkok, a múltban elszenvedett traumák befolyásolják az életünket, és meghatározzák a cselekedeteinket a jelenben. A neves pszichoanalitikus, Galit Atlas átütő erejű könyve saját életútján és páciensei történetein keresztül mutatja be, hogyan következnek a hibás döntéseink és megakadásaink az érzelmi örökségünkből. Ugyanakkor segít, hogy tudatosítsuk és feloldjuk ezeket, és elinduljunk végre a kiteljesedett élet felé. A kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.
Ritka, amikor egy páciens titka teljesen váratlanul ér. Arra, amit Isabella halála után tudtam meg, nem voltam felkészülve. Soha nem találkoztam vele, a páciensem, Naomi legjobb barátja volt.
Nem szokatlan, ha a terapeuták úgy érzik, ismerik a pácienseik barátait, szerelmeit, családtagjait. Valamilyen szinten távolról kísérjük ezeket az embereket, mintha egy kedves könyv szereplői lennének. Soha nem fogunk találkozni velük, de közelről ismerjük őket, és érzéseket táplálunk irántuk. Kötődünk a pácienseink életében jelen lévő emberekhez, nyomon követjük a történetüket, a páciensekkel együtt nézzük végig, ahogy megváltoznak, és néha tanúi leszünk a kapcsolatuk továbbfejlődésének vagy lezárulásának.
Naomi már három éve jár hozzám terápiába, és általa ismertem meg Isabellát, aki gyerekkora óta a legjobb barátja. Mindketten egyedüli gyerekként nőttek fel, és szinte egymás testvéreivé váltak.
Naomi kivesz egy zsebkendőt a kisasztalon lévő tartóból. Össze van törve. Elmondja, hogy Isabellát nemrég petefészekrákkal diagnosztizálták, és hogy az orvosok még nem tudják, mennyire súlyos a helyzet, vagy hogy egyáltalán lehet-e kezelni.