Nemzetközi lapszemle: Embercsempészek és korrupt hivatalnokok segítik az ukrán dezertőröket

7 perc

2023.09.04. 08:10

Rejtett pénztartalékokat hoznak létre orosz cégek külföldön, az ügyet nyugaton is hallgatás övezi. Trump ki akarja forgatni sarkaiból a demokráciát, hogy elkerülje a börtönt. Valamit kezdeni kell a Lordok Házával. A bajor kormányfő a helyén hagyja helyettesét, noha az ifjúkorában gyanúsan náci beütéseket mutatott és nem kér bocsánatot. Válogatás a világsajtó írásaiból.

Die Welt

Megfigyelők idegesek lesznek, amikor azt látják, milyen antidemokratikus reformok mennek végbe Magyarországon. Legyen szó a médiáról, a választási körzetek határainak átszabásáról, vagy a bíróságokról. Orbán Viktor 2010 óta következetesen átalakította az országot. Amit megalkotott, azt illiberális demokráciának nevezi, szakértők azonban úgy értékelik, hogy létrejött az első tekintélyuralmi rezsim az EU-n belül.

Az EP nemrégiben választási autokráciának, hibrid rendszernek minősítette a konstrukciót. Mindez azonban nem tartja vissza főként a német cégeket attól, hogy befektessenek a magyar piacon. Főleg az autógyárakra érvényes ez. Egyébiránt a lakosság egyetlen más uniós országban sem tartja annyira korruptnak a hatalmat, mint éppen a magyarok.

A konzervatív újság így mutatja be Magyarországot abban a cikkben, amely azzal foglalkozik, hogy az EU keleti bővítése óta hatalmasat léptek előre ezek az országok. Ulrich Sedelmeier, a London School of Economics politológusa szerint annak idején igen sok volt velük szemben az előítélet, jelentős ellenállást kellett legyűrni a felvételükhöz.