Thomas Friedman: A bejrúti rémálom jöhet, Izrael polgárháborúba sodródhat
Izraelből nem lesz választási diktatúra, amilyen Magyarország, Lengyelország vagy Oroszország, hanem káoszba süllyed és szétesik - mondják tekintélyes izraeli szakértők. A Moszad korábbi második emberét a náci Németországra emlékezteti, amit országa Ciszjordániában csinál. Ukrajna újjáépítésében Európának kell vállalnia a főszerepet, az USA-nak hátrább kell lépnie. Felfordulást okozott a Wall Streeten a kínai gazdaság további visszaesése. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Die Welt
A lengyel kormány az uniós menedékpolitikáról tartandó népszavazással – Magyarországhoz hasonlóan - meg akarja fúrni az uniós belügyminiszterek által kötött megállapodást, de sok esélye nincsen rá. A tervezett lépés ellentétben áll a kidolgozott kompromisszummal. Az egyezség lényege, hogy tehermentesítenék a déli államokat, de Németországot is, ha túl sok menekült érkezne. Tőlük a kelet-európai kormányoknak kellene átvenniük a befogadott embereket. Ha erre nem hajlandóak, akkor kötelesek lennének fejenként 20 ezer eurós fejpénzt fizetni.
Varsó és Budapest évek óta hadakozik bármiféle elosztási kulcs ellen. A téma mindkét kormány szemében vörös posztónak számít, és erre csak ráerősít, hogy Lengyelországban zajlik a kampány és teljesen nyitott az október közepi választás kimenetele.
A referendumon előreláthatólag az elutasítás hívei kerekednek felül. Brüsszelben arra számítanak, hogy a lengyel fél a „népakaratra” fog hivatkozni, ily módon igyekszik nyomást gyakorolni az EU-ra. Ám nemigen reménykedhet kedvező válaszban, mert csakis a Fidesz ért vele egyet. Arról nem beszélve, hogy az uniós döntéshozatal szempontjából nem oszt és nem szoroz a népszavazás.