Aggódjanak-e a cégvezetők, hogy a mesterséges intelligencia a helyükre pályázik?

6 perc

2023.08.13. 06:30

Egy jó vezető már régen adatsorokra is támaszkodva dönt, kérdés, hol lesz a helye a közeljövő – sőt: a holnap – vállalatirányításában a mesterséges intelligenciának. Eljöhet az idő, hogy a mesterséges intelligencia kirúgja a főnökét?

A számítógépeket nem lehet felelősségre vonni, ezért soha nem hozhatnak vezetői döntéseket – állítja egy, az IBM-nek tulajdonított 1979-es prezentáció, amelyet az utóbbi időben sokan „rosszul öregedőként” osztottak meg. Tavaly augusztusban ugyanis a kínai székhelyű NetDragon Websoft nevű videójátékcég bejelentette: legfontosabb leánycége új vezérének Tang Jut, egy mesterséges intelligencián (MI) alapuló virtuális humanoid robotot választottak. A döntés bevált, hiszen működése első fél évében a cég részvényei túlszárnyalták a hongkongi tőzsde vezető vállalataiét – igaz, sokan az egészet inkább egy ügyes pr-fogásnak tekintik. A játékfejlesztő cég története mégis átélhetővé teszi azt a kérdést is, hogy miközben mára közhelyszerűvé vált attól rettegni, hogy a dolgozót a főnöke lecseréli egy MI-programra, vajon kirúgja-e a gép a cégvezetőket is.

Elvégre a 350 legnagyobb amerikai tőzsdei cégnél a vezérigazgatók az Economic Policy Institute 2021-es adatai szerint átlagosan majdnem négyszázszor annyit keresnek, mint a mezei dolgozók. A McKinsey Global Institute kutatása pedig már hat éve arra jutott, hogy ugyanezek a vezetők a munkaidejük negyedében könnyen automatizálható dolgokat csinálnak, például e-maileznek, prognózist készítenek vagy átnézik a cég pénzügyeit. Egy tavalyi OECD-elemzésben – az egyházi alkalmazottak után – mégis az utolsó előtti helyre sorolták őket abban a listában, hogy kiknek a munkáját milyen valószínűséggel éri utol az automatizáció.

Tilesch György: Nem az a legnagyobb veszély most, hogy öntudatra ébred-e a mesterséges intelligencia

A legsürgetőbb kérdés most az, hogy a mesterséges intelligenciának milyen hatása lesz a munkaerőpiacra, arra alapozva elterjednek-e a totális megfigyelésen vagy manipuláción alapuló társadalmi modellek, illetve mekkora szerepe lesz a dezinformációban és a társadalom destabilizációjában - mondja Tilesch György, MI-szakértő. A technológia annyira gyorsan fejlődik, hogy villámgyorsan „leirthat" egész iparágakat.