Sz. Bíró Zoltán: Amit láttunk, az megmutatta Putyin valódi erejét és gyávaságát
Váratlan helyzet állt elő szombaton Oroszországban, mikor a Wagner-vezér, Jevgenyij Prigozsin közölte, csapatai elfoglalták az ukrán határ menti Rosztovot, majd Moszkva ellen indultak. Oda végül nem értek el, a nap végére fehérorosz közvetítéssel Prigozsin kiegyezett a Kremllel és elhagyta az országot. Ami történt, meggyengítheti Putyint, és megnőtt az esélye annak, hogy a nem túl távoli jövőben megbukjon – mondta a hvg360-nak adott interjúban Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő. Azt nem lehet tudni, ki jöhet egy ilyen helyzetben, de váratlan szereplők is felbukkanhatnak. Sz. Bíró Zoltánt kérdeztük új könyvéről, Putyin háborújáról is, amely azzal a költői kérdéssel zárul, hogy vajon mit lehet kezdeni az orosz társadalomnak azzal a részével, amelyik szerint az orosz-ukrán háború igazságos. Fontos kérdés az is, hogyan lehet a propaganda által megtévesztett embereket visszavezetni a valóságba. Interjú.
hvg360: Hogyan minősíti Jevgenyij Prigozsin szombati akcióját?
Sz. Bíró Zoltán: Egy kurtán-furcsán befejeződő puccskísérletnek, amiben Prigozsin magánérdekei és magánszámításai játszottak meghatározó szerepet.
Ennek megfelelően is ért véget: úgy tűnik, hogy a puccs kitervelője és irányítója ugyan saját magát megmentette – bár a következő hetek, hónapok mutatják meg, hogy ez valóban így történt-e –, de cserben hagyta mindazokat, akiket bevont az akciójába.
Különösebb kétségeim nincsenek a tekintetben, hogy a Wagner-csoport érintett tagjai ellen valamilyen formában eljárás indul, még ha ígéretet is kaptak arra, hogy immunitást élveznek. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy nem kevés katona és határőr állt át a Prigozsin-féle puccsisták oldalára, ők viszont semmilyen ígéretet nem kaptak, őket a zsoldosvezér cserben hagyta.
Mindaz, amit láttunk, megmutatta Putyin valódi erejét és gyávaságát, az erőszakszervezetek gyengeségét, illetve hogy mennyire rosszul működik stresszhelyzetben az államapparátus. Az a közhatalom, amiről a kormányzati propaganda hosszú ideje azt állítja, hogy a stabilitás, a kiszámíthatóság és az ország nagyságának záloga.
hvg360: Mark Galeotti Oroszország-szakértő szerint ez Putyin végjátékának a kezdete. Ön is így látja?
Sz. B. Z.: Igen. Ez a lehetőség nagyon jelentős mértékben megnőtt most. Erről az egészről eszembe jutott 1991 augusztusa, amikor három napon át puccskísérlet zajlott Moszkvában Gorbacsovval szemben, aki új szövetségi szerződést akart aláírni.