Elpusztítja vagy gyógyítja majd az emberiséget a mesterséges intelligencia? – Interjú
Hatalmas változásokat hoz az egészségügyben a mesterséges intelligencia az elkövetkező néhány éveben, de vannak területek, köztük például az orvosi képalkotás, ahol már ma is komoly hatása van a napi gyakorlatra. A közeljövőben realitássá válhat a teljes MI alapú diagnosztika és a mindinkább személyre szabott terápia. Ahhoz azonban, hogy az MI valóban hatékony eszköze legyen az emberiségnek, és használata ne pusztító káoszba torkolljon, mihamarabb megfelelő szabályozásra van szükség. Maurovich Horvat Pál egyetemi tanárral, az Orvosi Képalkotó Klinika igazgatójával készítettünk interjút.
hvg360: Mely területeken alkalmazzák ma a mesterséges intelligenciát (MI) a gyógyításban?
Maurovich Horvat Pál: Miként mára életünk minden területét észrevétlenül behálózza a mesterséges intelligencia, ha csak böngészünk az interneten, ha zenét hallgatunk, vagy ha autót vezetünk, úgy az orvostudományban is minden terület használja. Különösen ott tud nagyon sokat segíteni, ahol nagy adatmennyiséggel dolgoznak az orvosok, például a radiológiában, az onkológiai kezelések kiválasztásában, a génmutációk azonosításában, kardiológiában az EKG elemzésében, hogy csak néhányat említsek.
Fontos hangsúlyozni, hogy
az MI alkalmazásának szabályozása az egészségügyben az egyik legsürgetőbb, mert nagyon közvetlen hatással van az emberek életére.
Nem véletlen tehát, hogy például a ChatGPT egészségügyi tartalmú adatbázisát sok kérdésben blokkolják, így az gyakran nem válaszol ilyen kérdésekre.
A jövőben azonban, ha a szabályozás ezt lehetővé teszi, a ChatGPT-hez hasonló generatív mesterséges intelligencia alkalmazások jelentős terhet vehetnek le az elsődleges ellátási vonal, azaz a háziorvosok válláról, de más területeken is sokat segíthetnek az adminisztratív terhek csökkentésében: nem kell majd annyit foglalkoznia az orvosoknak összefoglalók, ambuláns lapok készítésével, ellenőrizhetik a gyógyszerek dozírozását, és sok más hasonló feladatot vehetnek át.