A kenyér másfélszer annyiba kerül, mint tavaly, a használt autók olcsóbbak lettek - részletesen mutatjuk, hogyan jött ki a 21,5 százalékos infláció

4 perc

2023.06.08. 08:00

Májusban már könnyű volt a rezsicsökkentési korlát alatt maradni, a benzin sem annyira drága, mint pár hónapja, a használt autókért pedig kevesebbet kell fizetni, mint tavaly ilyenkor - nagyjából ezért került most csökkenő pályára az infláció. Persze még így is nagyon magas, és most, hogy az élelmiszerek és az energia áremelkedése legalább lefékezett, a szolgáltató szektor okozhat nagyon kellemetlen meglepetéseket.

21,5 százalékos a magyar infláció – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH 140 árucsoportra bontva is megadja a drágulás részletes adatait, ezeket néztük át most.

Élelmiszerek: 33,5 százalék

Ugyan havi szinten már alig drágultak az élelmiszerek - csak 0,1 százalékkal -, az egy évvel korábbinál még mindig sokkal többe kerül gyakorlatilag minden. És tényleg nem túlzás azt írni, hogy nagyjából minden élelmiszer ára elszállt: csak két árstopos termék, a liszt és az étolaj úszta meg 10 százalék alatti drágulással az elmúlt egy évet.

Alkohol, dohány: 29,7 százalék

Ezt az adatot a sör drágulása húzta fel nagyon durván, az a legjobban dráguló termékek között van. A többi alkoholos ital és a dohányáruk 15-16 százalékos drágulása sem kevés, de a sörhöz képest egészen elviselhetőnek tűnik.

Ruhák: 8,5 százalék

Egészen baráti ez az infláció sok más összetevőjéhez képest. Ugyan évekig hozzászokhattunk ahhoz, hogy évente 1-2 százalékkal drágul ez a csoport, de most már azt is értékelhetjük, hogy egész sok eleme 10 százalék alatt van.

Tartós cikkek: 8,1 százalék

A májusi inflációs adat meglepetése, hogy ez most csak ennyi. A leginkább a használt autók áresése húzta vissza a csoportot, azok átlagosan 1,3 százalékkal olcsóbbak, mint tavaly ilyenkor voltak, de a tévék is olcsóbbak lettek. Az autóknál látványos a különbség: a tartós cikkek közül az új autók ára nőtt a legjobban, a használtaké pedig a legnagyobb visszaesést mutatta.

Háztartási energia: 37,2 százalék

A hatósági áras távhő pont ugyanannyiba kerül, mint egy éve, minden más ára viszont látványosan nőtt. A rezsicsökkentés kivezetésének hatását nemcsak az mutatja, hogy a korábban nyomott árú vezetékes gáz és áram ára mekkorát nőtt egy év alatt, hanem az is, hogy az összes helyettesítő termékük is hatalmasat drágult.

És ez még mindig az infláció jobb hírei közé tartozik. Havi alapon ugyanis ez már jelentős csökkenésnek számít, áprilisról májusra 3 százalékkal lett olcsóbb a rezsi. Nyilván ennek a fő oka az, hogy a fűtési szezonon kívül sokkal könnyebb beférni a rezsicsökkentett árat garantáló fogyasztási korlát alá.

Egyéb cikkek: 18,1 százalék

Ebben a csoportban a leglátványosabb a tankönyvek drágulása, de mint minden hónapban, ezúttal is ugyanazt kell erre írni: a legtöbb tankönyv most már ingyenes, itt a nagyon kevés fizetősen maradt árának változása látszik, nem ez az igazi dráma. A 138 százalékos áremelkedés elviszi az ember szemét, de az is fontos, hogy eközben az állateledelek ára másfélszer nagyobb, mint egy éve, és a mosószereké, tisztítószereké, és más háztartás cikkeké is több, mint 30 százalékkal nőtt. És egyáltalán, szinte minden 15 százalék fölötti ebben a csoportban.

Az egyik legfontosabb részlet az, hogy az üzemanyagok csak 17,7 százalékkal drágábbak, mint egy éve ilyenkor. A 480 forintos egykori hatósági árhoz képest persze ez óriási áremelkedés, de már kisebb, mint az elmúlt hónapokban, szóval annak, hogy az infláció lassan, de biztosan fékez, az egyik fontos oka az, hogy most olcsóbb a benzin, mint az év elején volt (a jókora adóemelés majd csak 2024-től jön). És a jó hírek közé tartozik az is, hogy a gyógyszerek a legkevésbé dráguló termékek között maradtak végig a nagy inflációs időszak alatt.

Szolgáltatások: 14,3 százalék

És végül az idei infláció egyik legcsúnyább összetevője, a szolgáltatások. Ezeknél régen nem volt a mostani szintet akár csak megközelítő áremelkedés sem, és ellentétben az ételekkel vagy a rezsivel, még csak nem is látszik, hogy mi állítaná meg a drágulásukat. Ha valami még nagy bajba sodorhatja az infláció érdemi csökkentését, akkor az ez a csoport lehet. A munkahelyre, iskolába történő szervezett utazás lett olcsóbb, mint egy éve, emellett a hatósági áras csatornadíj, vízdíj és szemétszállítás ára maradt ugyanannyi, mint tavaly, minden más ára viszont látványosan nő. Az ár-bér spirál nagyon komolyan megjelent itt – azaz kénytelenek a cégek árat emelni, hogy a nagy infláció miatt megnőtt bérigényeket ki tudják gazdálkodni –, a kérdés az, hogy ennek hol szab határt az, ha az embereknek már nem marad pénzük fizetni ezekért a szolgáltatásokért.

Azt pedig a HVG Személyes Inflációs Kalkulátorral mindenki kiszámolhatja a saját vásárlási szokásai alapján, hogy az ő saját inflációja mekkora. 

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.