A járvány sem adott lökést a hazai cégek digitalizációjának, sok még e-mailt sem használ
A magyar kkv-szektor digitális fejlettsége majdnem olyan rossz, mint a Covid előtt volt, az EU-ban a sereghajtók közt van.
Kimondottan pocsék a magyar kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) digitális fejlettsége. De az EU-ban is lenne hova fejlődni, 2021-ben ezért hozták létre az Európai Digitális Innovációs Központok (European Digital Innovation Hubs – EDIH) elnevezésű programot. Ennek részeként Magyarországon most indul a DigitalTech EDIH, melynek keretein belül a kkv-k és a közszféra szervezetei számára kínálnak térítésmentes képzéseket és tanácsadási szolgáltatásokat a kiberbiztonság, az edtech, a fintech, a blockchain és az üzletfejlesztés terén – mondja a program egyik aktív szereplője, az IVSZ Szövetség a Digitális Gazdaságért főtitkára, Tajthy Krisztina. A DigitalTech EDIH-en kívül további négy magyarországi EDIH-projekt is elindul, így a kkv-k és a közszféra szervezetei az adat, a mesterséges intelligencia, az agrárszektor és a szuperszámítógép témakörében is fejleszthetik magukat.
A hazai kkv-szektor digitális elmaradását jelzi, hogy az unió tagállamainak digitális fejlődését követő és összehasonlító Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) alapján Magyarország tavaly a 23. volt, a digitális technológiák integrációja terén pedig Romániával és Bulgáriával együtt utolsó, a 25. helyen szerénykedik.
A Századvég tavaszi kutatási eredményei alapján sem elterjedt az ipar 4.0 technológiáinak alkalmazása, a hazai feldolgozóipari cégek közel fele (46,8 százalék) semmilyen ilyen típusú megoldást nem használ a működése során. Amelyik pedig igen, az ott alkalmazott megoldások jellemzően szigetszerűek, nem alkotnak integrált rendszert.
Magyarország 2050: A történelem kivételes lehetőséget kínál nekünk az informatikai forradalommal
Hol lehet Magyarország helye a most zajló hatalmas technológiai, gazdasági, tudományos átalakulásban, teszi fel a kérdést cikkünk szerzője, Bojár Gábor fizikus, informatikus, a Graphisoft és az Aquincum Institute Of Technology egyetem alapítója. És meg is válaszolja azt: tudományos nemzeti hagyományai ápolásával Magyarország az informatikai forradalom győztesei közé kerülhetne.