Nemzetközi lapszemle: Szelényi Zsuzsa szerint Orbán igazából nem barátja Putyinnak
A Fidesz egykori politikusa, most politológus a Die Weltnek adott interjút. Kína cápaként les Tajvanra, a támadást meg kell akadályozni. A lengyel kormány nem finanszírozza többé a tudományos akadémia holokausztkutatásait. Veszélyben a brit igazságszolgáltatás függetlensége? Válogatás a világlapok írásaiból.
Le Figaro: A budapesti pápalátogatás céljai
A konzervatív újság úgy tudja, Ukrajna lesz a pápa budapesti látogatásának középpontjában, és a vendég javítani kívánja a kapcsolatokat Orbán Viktorral, hogy jobb esélyei legyenek az általa szorgalmazott békekonferenciának. A házigazda készül, miután nem vette jó néven, hogy Ferenc legutóbb, az Eucharisztikus Kongresszus alkalmából csupán néhány órát töltött magyar földön, majd utána három napra elment Szlovákiába. Nagyon úgy tűnt, hogy semmibe vette a hagyományosan katolikus nemzetet.
De megígérte, hogy visszatér, és most jóváteszi a sértést. Az út egyik legjelentősebb pontját egy hete határozták el: a pápa elmegy a kicsiny görögkeleti egyházhoz. Nem fog beszélni, de az imádság Ukrajnának szól, ahol igen sokan követik a görögkeleti vallást. Így kívánja megerősíteni, mennyire közel áll a Magyarországgal szomszédos országhoz.
Az ellentétek elsimítása mellett ez a másik fő célkitűzés. Az orbáni Magyarország úgy állítja be, hogy rengeteg menekültek fogad be Ukrajnából, ám ez már nem áll a máshonnan érkező migránsokra, ami feszültséget vált ki az EU-val. A magyar megnyilatkozások ugyanakkor azt hangsúlyozzák, hogy a háború ügyében igen hasonló a két fél megítélése, és hogy a látogatás éppen ezt hivatott alátámasztani.
A Vatikán bizalmasan elárulta, hogy az egyházfő kihasználja Magyarország földrajzi elhelyezkedését, valamint szoros viszonyát Moszkvával, ezért ismét fegyvernyugvásra, valamint béketárgyalásokra hív fel. A Szentszék kész jószolgálatra. A Kreml ugyanakkor nem látja be, miért kellene a katolikus egyháznak beleavatkoznia a dolgokba.